Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jesień to zupełnie nowe wyzwania. Tak dla Ciebie, jak i dla Twojego samochodu

6 grudnia 2017 AutoFanatyk 2 komentarze

[REKLAMA]

O tym, jak ogromny wpływ na codzienne użytkowanie samochodu mają poszczególne pory roku, nie trzeba przekonywać żadnego kierowcy. Zima zawsze okazuje się najcięższa, wiosna najbardziej nieprzewidywalna, lato natomiast najprzyjemniejsze. A jesień? Jesień z kolei jest bez wątpienia dla wszystkich posiadaczy samochodów najbardziej zdradliwą porą roku. Co robić, by ją bezpiecznie przetrwać?

Wymień opony i sprawdź hamulce

Podstawą dla zachowania bezpieczeństwa jazdy w okresie jesienno-zimowym jest właściwe przygotowanie samochodu. Przygotowania te powinniśmy zacząć bezwzględnie od kół. Gdy nadciągną jesienne miesiące i lada chwila możemy spodziewać się pierwszego ataku zimy, czas pomyśleć poważnie o wymianie opon na zimowe. Nowe opony należy wybierać ostrożnie, postawić na uznane marki i sprawdzonych dostawców. Jeśli nie musimy kupować nowych, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na ich napompowanie. Odpowiednie ciśnienie w kołach to obok stanu bieżnika jeden z kluczowych czynników decydujących o bezpieczeństwie jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Mając już pewność co do stanu kół, powinniśmy zrobić przegląd hamulców (w tym również sprawdzić poziom i jakość płynu hamulcowego) oraz amortyzatorów. „Nierówny rozkład siły hamowania na poszczególnych kołach” – mówi Tomasz Ostrowski z Ucando.pl, sklepu internetowego posiadającego w swojej ofercie m. in. akcesoria samochodowe – „oraz niesprawne amortyzatory to gwarantowany poślizg przy pierwszej nadarzającej się okazji, a jesienią i zimą okazji tych będziemy mieć pod dostatkiem”.

Doładuj akumulator i zabierz auto do myjni

Jesienią i zimą powinniśmy zwracać szczególną uwagą na stan akumulatora (również poziom elektrolitu), poziom płynów (chłodniczego i do spryskiwaczy) oraz na kosmetykę nadwozia.

W nowoczesnych samochodach – ze względu na wielość układów czerpiących energię elektryczną – akumulator zmuszony jest do niezwykle wytężonej pracy każdego dnia, a płyn chłodniczy i do spryskiwaczy wpływają wymiernie na sprawność pojazdu i bezpieczeństwo jazdy. Jeśli zaś chodzi o kosmetykę nadwozia, to wszelkie czynności w tym zakresie wpływają przede wszystkim na właściwą konserwację samochodu. To właśnie jesienią i zimą na drogach rozrzucana jest sól oraz inne substancje mające usunąć lód z jezdni, jednak substancje te w kontakcie z metalem i blachą (również polakierowaną), okazują się być niezwykle agresywne.

Zachowaj spokój i koncentrację

Przygotowanie samochodu do jesieni to jedno, ale nie należy zapominać przy tym o przygotowaniu samego kierowcy. Okres jesienno-zimowy nieodmiennie niesie ze sobą spadek widoczności, osłabienie koncentracji oraz wiele innych czynników wpływających negatywnie na bezpieczeństwo jazdy. Aby temu zaradzić, musimy nie tylko pogodzić się z faktem koniecznego obniżenia średniej prędkości samochodu, ale też z przestrzeganiem kilku zasad pozwalających na zachowanie odpowiedniego komfortu podróży.

Wsiadając za kierownicę należy zdjąć ciepłe okrycie, w tym również czapkę i szalik. Samochód powinniśmy prowadzić znacznie delikatniej niż w lecie, unikać nagłego hamowani, przyśpieszania czy gwałtownych zmian biegów. Pamiętaj! Każda taka czynność podczas jazdy na śliskiej nawierzchni stanowi źródło ryzyka i może doprowadzić do poślizgu.

#jesień#opona

Previous Post

Next Post

Comments

  1. Parkingrondo
    8 grudnia 2017 - 10:21

    A tam jesień, zima zaskoczyła drogowców. 😀 fajny wpis!

  2. Anulka
    21 marca 2018 - 09:26

    Dla mnie najważniejsze są opony – dobrej jakości bieżnik i odpowiednia ilość powietrza. Do tego koniecznie kable do odpalenia – nigdy nie wiadomo kiedy auto odmówi bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *