Jak dobrać opony zimowe?
11 kwietnia 2022 Material zewnetrzny 0 Comments
W kalendarzu każdego kierowcy dwa razy do roku pojawia się czas, w którym należy zadbać o ogumienie. Dobór odpowiednich opon zwiększa bezpieczeństwo zarówno użytkowników auta jak i innych uczestników ruchu drogowego, podwyższa też komfort poruszania się pojazdem. Nawet jeśli nie interesujesz się motoryzacją, warto znać podstawowe informacje na ten temat, zapraszamy więc do dalszej części artykułu.
1. Opony zimowe a opony letnie
2. Parametry opon zimowych
3. Opony całoroczne — alternatywa dla opon sezonowych?
Opony zimowe a opony letnie
Opony samochodowe różnią się od siebie kilkoma cechami, które okazują się kluczowe w perspektywie zachowania bezpieczeństwa w różnych warunkach atmosferycznych. Pierwszą z nich jest rodzaj mieszanki użytej do wyprodukowania danej opony. Materiał, z którego wykonuje się opony letnie, zapewnia bardzo dobrą przyczepność i niewielką ścieralność nawet przy wysokich temperaturach. Gdy te spadają poniżej 7 stopni Celsjusza, opona staje się jednak twarda i nie zapewnia wystarczającego przylegania do powierzchni. Odwrotnie sprawy mają się przy oponach zimowych — łatwo niszczą się one przy wysokich temperaturach, jednak zapewniają dobrą przyczepność i odpowiednią twardość kiedy robi się zimno.
Inną ważną różnicą jest kształt i rodzaj bieżnika użytego w oponie. W oponach letnich stawia się na tzw. lamele, niewielkie rowki, które mają za zadanie odprowadzać wodę i zapewniać lepszą przyczepność podczas deszczu. W oponach zimowych najczęściej stosuje się bieżnik poprowadzony wzdłuż opony, który ma ułatwiać samoczynne oczyszczanie się ze śniegu i większą przyczepność na błocie pośniegowym.
Parametry opon zimowych
Jeśli chcesz zmienić opony, warto rozumieć, co oznaczają litery i liczby znajdujące się na ogumieniu. Największymi literami zapisane są informacje o producencie, nazwa modelu, a także kluczowe w tym przypadku ciągi znaków, np. 205/55R16. Pierwsza z liczb, 205, to szerokość opony wyrażona w milimetrach. Znajdujące się po ukośniku 55 to wysokość profilu, zaś R16 oznacza, że jest to opona radialna i nadaje się do użycia z felgą 16 cali.
Innymi ważnymi oznaczeniami jest indeks prędkości, wskazujący, z jak szybko można jechać na danej oponie, oraz indeks nośności, określający maksymalne obciążenie jednej opony podczas jazdy z maksymalną prędkością. Opony zimowe można podzielić także na klasy — premium, średnią oraz ekonomiczną. Najlepsze opony zimowe należą do pierwszej z nich, charakteryzują się najwyższymi parametrami i zapewniają najbardziej komfortową jazdę, potrafią jednak kosztować kilkukrotnie więcej niż opony klasy średniej. Analogicznie, w klasie ekonomicznej znajdziesz tanie opony zimowe, są one jednak dużo niższej jakości niż te z klas wyższych.
Opony całoroczne — alternatywa dla opon sezonowych?
Określiliśmy już, czym zimowe opony różnią się od opon letnich, a także przybliżyliśmy oznaczenia opon zimowych, istnieje jednak rozwiązanie pozwalające na to, żeby zapomnieć o potrzebie zmiany opon. Opony całoroczne łączą cechy znane z opon letnich i zimowych. Niestety, nie są one zapewnić ani tak dobrych parametrów w niskich temperaturach jak zimówki, ani wytrzymałości i komfortu opon letnich, przez co nie są specjalnie popularne.