Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jak dbać o samochodową karoserię?

22 kwietnia 2017 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Właściwie zabezpieczona karoseria samochodu staje się bardziej odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz różnego rodzaju zabrudzenia. Nakładając na świeżo umytą, ale wyschniętą karoserię odpowiednio dobrany wosk samochodowy, tworzymy na powierzchni lakieru barierę ochronną, która działa jak filtr, zabezpieczając lakier przed blaknięciem i zabrudzeniami, nadając mu bardziej intensywny, głęboki kolor i metaliczny blask. Tego typu zabiegi pielęgnacyjne możemy wykonywać samodzielnie, po każdym gruntownym myciu auta lub skorzystać z usług firm specjalistycznych, które zajmują się zabezpieczaniem samochodowego lakieru na dłuższy okres. W tym drugim przypadku rodzaj i sposób nakładania wosku jest nieco inny, przez co efekt ochronny może utrzymywać się na samochodowej karoserii nawet przez rok. Jeśli auto woskujemy samodzielnie, zabieg musimy powtarzać przynajmniej raz na kwartał, a jeśli warunki są niesprzyjające, częściej, raz na miesiąc lub po każdym myciu samochodu.

Czy warto woskować auto?

Stosując wosk samochodowy tworzymy na powierzchni karoserii delikatną powłokę, która chroni lakier przed blaknięciem, zabrudzeniami i niewielkimi uszkodzeniami. Lakier samochodowy wystawiony na działanie słońca z czasem traci naturalny połysk i głębię koloru. Niekorzystne działanie mają na niego również ptasie odchody i drobne owady, które rozbijają się o maskę w czasie szybkiej jazdy. Dzięki woskowej powłoce ochronnej, lakier izolowany jest od tego typu czynników, przez co dłużej zachowuje swój naturalnie piękny wygląd. Grubsza warstwa wosku ogranicza również proces osadzania się brudu – kurzu i pyłków roślinnych, które są zdmuchiwane z lakieru w czasie jazdy autem. Do pewnego stopnia wysokiej klasy woski samochodowe chronią również lakier przed niewielkimi uszkodzeniami natury mechanicznej, na przykład przed mikro rysami.

mycie-auta

Jak woskować auto?

Przed przystąpieniem do woskowania, najpierw samochodową karoserię musimy dokładnie oczyścić z wszelkiego rodzaju zabrudzeń i zanieczyszczeń. W tym celu warto odwiedzić myjnię samochodową lub samodzielnie umyć auto, korzystając z ogólnie dostępnych autokosmetyków takich jak szampony samochodowe. Dopiero po dokładnym umyciu całego auta, a następnie po jego wyschnięciu, możemy przystąpić do woskowania.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju wosk samochodowy kupiliśmy, procedura woskowania zawsze będzie podobna. Na suchy i czysty lakier nakładamy niewielką ilość wosku, rozsmarowując go równomiernie po całej powierzchni pastowanego elementu i po odczekaniu kilku minut przystępujemy do polerowania. Cały proces woskowania warto podzielić na etapy. Najpierw woskujemy dach, a następnie kolejne elementy, maskę i bagażnik, lewą i prawą stronę auta. Najbardziej męczącym zajęciem jest polerowanie. Jeśli nie zrobimy tego dokładnie, na samochodowej karoserii pozostaną widoczne smugi, co w negatywny sposób wpłynie na wygląd naszego samochodu. Osoby, którym zależy na podkreśleniu głębi koloru lakieru, mogą sięgnąć po koloryzujące woski samochodowe. Przed zabrudzeniami lepszą ochronę zapewnią jednak woski klasyczne. Przykładowe kosmetyki do woskowania samochodu można znaleźć na stronie:http://autochemia.pl/pol_m_Kosmetyki-i-chemia-samochodowa_Woskowanie-samochodu-1810.html.

#karoseria#woskowanie

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *