Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jak przygotować motocykl do sezonu?

3 kwietnia 2017 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Zima odpuściła i wiosna za pasem, a to oznacza, że można wyciągnąć ukochanego jednoślada i poczuć pęd wiosennego powietrza. Przed pierwszym wiosennym uruchomieniem warto poświęcić mu trochę czasu, by był sprawny przez cały sezon.

Od czego zacząć

Wszystko zależy od tego jak motocykl przygotowany był do zimy i w jaki sposób przechowywany. Motocykle garażowane i dobrze zabezpieczone wymagają najmniejszego wysiłku. Wystarczy je wyczyścić, zatankować i odpalić.

W przypadku motocykli przechowywanych w mniej komfortowych warunkach musimy poświęcić im więcej czasu i pracy.

Zawsze zaczynamy od dokładnego umycia jednośladu, najlepiej ręcznie, bo to pozwoli nam zlokalizować ewentualne uszkodzenia lakieru i wycieki. Do mycia powinniśmy używać środków, które rozpuszczają różnego rodzaju zabrudzenia. Następnie motor dokładnie osuszamy i przystępujemy do przeglądu poszczególnych układów. W ten sposób uzyskamy pewność, że motocykl nie zawiedzie w najmniej odpowiednim momencie.

Układ smarowania

To jedna z podstawowych czynności, musimy sprawdzić poziom olejów i filtra, jeżeli wymagają wymiany to należy używać tylko tych przeznaczonych do motocykli o parametrach zalecanych przez producenta. W zależności od warunków czynność tę możemy wykonać samodzielnie lub zakładzie serwisowym.

Świece

Oczywiście muszą być w dobrym stanie, by motocykl odpalił. Należy wymieniać je co 24 lub 48 tysięcy kilometrów. Oglądając świece od razu dowiemy się czy mieszanka przez nas stosowana jest prawidłowa. Przy zbyt bogatej elektrody będą czarne, przy zbyt ubogiej – białe. Po wymianie trzeba bardzo dokładnie ustawić zawory, to już wymaga większej wiedzy i umiejętności, więc jeżeli nie mamy doświadczenia, to lepiej niech to zrobi mechanik.

Układ hamulcowy

Od jego stanu zależy nasze bezpieczeństwo. Hamulce muszą być sprawne, bo przecież na motocyklu rozwijamy większe prędkości niż samochodem. Koniecznie trzeba sprawdzić stan okładzin i tarcz hamulcowych, a w razie ich zużycia wymienić. Nie wolno zapomnieć o uzupełnieniu płynu hamulcowego.

Układ chłodniczy

Ze względu na wysokie temperatury osiągane w silnikach motocyklowych sprawność układu chłodzenia jest niezwykle ważna. Mamy wtedy pewność, że nie zatrzemy silnika i nie odchudzimy portfela. Płyn chłodniczy należy wymieniać co dwa lata, niewielkie ubytki możemy uzupełnić wodą destylowaną, większe tylko odpowiednim płynem. Należy pamiętać, że zawsze uzupełniamy tym samym płynem, a więc najlepiej kupić go trochę więcej i zostawić do uzupełniania. Jeżeli nie pamiętamy jaki płyn jest wlany do chłodnicy, to nie pozostaje nam nic innego jak wymienić cały.

Układ napędowy

W przypadku motocykli napędzanych wałem sprawa jest prosta, sprawdzamy poziom oleju, ewentualnie go uzupełniamy.  Napęd łańcuchowy wymaga większych zabiegów. Po pierwsze musimy go dobrze oczyścić, a po drugie sprawdzić naciąg. Wszelkie luzy muszą być wyeliminowane, ewentualnie trzeba wymienić na nowy.

Kontrola innych elementów

Pozostało już niewiele, sprawdzenie oświetlenia, powietrza w oponach i ustawienia lusterek. Tak przygotowani możemy spokojnie i bezpiecznie wyruszyć nawet w najdłuższą trasę. No chyba, że korzystamy z wypożyczalni motocykli – wtedy nie mamy problemu z przygotowaniami motocykla do sezonu.

#sezon#wypożyczalnia motocykli

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *