Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Dlaczego warto zadbać o klimatyzację?

6 września 2023 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Klimatyzacja samochodowa jest już dziś standardowym elementem wyposażenia niemal każdego pojazdu. Dlatego coraz więcej osób szuka informacji o tym, jak zadbać o posiadany przez siebie system w najlepszy możliwy sposób. Sprawdź, dlaczego w ogóle warto podejmować wysiłek pielęgnacji tzw. klimy i co należy w tym celu zrobić. Oto garść praktycznych porad!

Zalety wynikające z dbania o klimatyzację

Urządzenia w złym stanie technicznym są mniej wydajne. To truizm, który odnosi się również do klimatyzacji samochodowej, choć część osób łatwo o tym zapomina. Tymczasem zaniedbanie jest najczęstszą przyczyną awarii systemu. A co najgorsze, może ona przydarzyć się w najbardziej palącym momencie, np. podczas pokonywania długiej trasy w pełnym słońcu w środku lata.

W jaki sposób można rozpoznać nieprawidłowości? Objawiają się m.in. niedostatecznym chłodzeniem czy wydobywaniem się niestandardowych dźwięków. Powodem może być nieszczelność, zabrudzenie skraplacza, zbyt niski poziom czynnika chłodniczego i tym podobne efekty zaniedbania.

Czystość klimatyzacji a zdrowie

Nie można przy tym zapomnieć o bezpieczeństwie korzystania z systemu chłodzącego pojazdy. Jest on wyposażony w specjalny filtr, który ma na celu odseparowanie zanieczyszczeń z drogi, takich jak liście, kurz czy pyłki. Z tego powodu określany jest zamiennie mianem kabinowego i przeciwpyłkowego.

Co się stanie, jeśli zapomnimy o czyszczeniu lub wymianie takiego filtra? W najlepszym wypadku wewnątrz auta pojawi się nieprzyjemny zapach. W najgorszym dojdzie do rozwoju grzybów, których wdychanie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Właśnie dlatego warto pamiętać o pielęgnacji tego elementu systemu.

Jak zadbać o klimatyzację samochodową?

Skoro już wiadomo, dlaczego dbanie o stan techniczny klimatyzacji jest tak ważny, możemy skupić się na konkretnych rozwiązaniach. Przede wszystkim należy być w tej kwestii regularnym. Filtr kabinowy powinien być wymieniany co najmniej raz na rok lub po przejechaniu 15 tys. km.

To także dobry moment na zastosowanie preparatów pielęgnacyjnych przeciw rozwojowi grzybów i pleśni. Profesjonalny środek do odgrzybiania klimatyzacji marki Moje Auto idealnie się do tego nada. Jest nie tylko skuteczny, ale też bardzo prosty w użyciu. W związku z tym poleca się używać go zarówno przed rozpoczęciem gorącego sezonu, jak i po jego zakończeniu (dla konserwacji).

Pozostałe kwestie – sprawdzanie szczelności, uzupełnienie czynnika chłodniczego – lepiej powierzyć mechanikom, którzy dysponują potrzebnymi do tego narzędziami oraz wiedzą o funkcjonowaniu systemu klimatyzacji w samochodzie.

Gdzie kupić profesjonalne środki?

W tym celu należy udać się do sprawdzonych producentów. Szczególnej uwadze polecamy produkty marki Moje Auto. Zyskały one duże uznanie wśród klientów ze względu na swoją skuteczność, łatwość aplikacji oraz przystępne ceny. Jeśli więc potrzebujesz profesjonalnych preparatów, to koniecznie sprawdź jej markową ofertę. Z pewnością znajdziesz to, czego potrzebujesz do zadbania o swoją klimatyzację.

Artykuł sponsorowany

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *