Transmiter FM – podłączenie smartfona w starszym aucie
7 października 2022 AutoFanatyk 0 Comments
Możliwość podłączenia smartfona do zestawu audio w samochodzie to bez wątpienia duże ułatwienie zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Taka integracja zapewnia wygodne odtwarzanie muzyki, podcastów, audiobooków z pamięci urządzenia czy internetowych aplikacji typu Spotify i YouTube. Otwiera także opcję przeprowadzania rozmów telefonicznych bez konieczności trzymania telefonu w ręku – głośniki auta stają się wtedy zestawem głośnomówiącym.
Niestety w wielu starszych autach nie da się podłączyć telefonu czy tableta – czy to przez Bluetooth, czy przewodowo. Jak zwykle bywa w takich sytuacjach, z pomocą przychodzi technologia – tym razem w postaci transmitera FM, czyli małego urządzenia, które znacznie poprawia wygodę i rozszerza możliwości samochodu.
Bogatą ofertę transmiterów FM do auta znajdziesz w Asortimo. To porównywarka cenowa, skupiająca zarówno produkty z największych sklepów internetowych, jak i mniejszych stron e-commerce.
Na co zwracać uwagę przy zakupie transmitera FM do samochodu?
Transmiter FM podłączany jest zazwyczaj do gniazda zapalniczki w samochodzie, dzięki czemu ryzyko kupienia produktu niekompatybilnego z danym modelem auta jest minimalne. Po umieszczeniu urządzenia w gnieździe wystarczy sparować smartfona lub dowolny inny sprzęt tego rodzaju (tablet, laptop, a nawet niektóre przenośne konsole do gier), a następnie wybrać częstotliwość, na której transmiter ma nadawać, po czym ustawić samochodowe radio na odbiór tego samego pasma. Na rynku znajdują się również urządzenia wyposażone w akumulator, które przewodowo łączą się z telefonem za pomocą kabla minijack (3,5 mm), omijając gniazdo zapalniczki.
Transmiter FM to jednak nie tylko bezprzewodowa lub przewodowa komunikacja zewnętrznego urządzenia z systemem audio samochodu. W zależności od modelu to również kilka innych przydatnych opcji – na przykład wyposażenie w port USB, co pozwala na podłączanie pendrive’ów czy dysków przenośnych HDD lub gniazdo kart pamięci. Port USB w zależności od zastosowanej technologii może, choć nie musi zapewniać także możliwość ładowania innych urządzeń z gniazda zapalniczki – to ogromna zaleta, a samochód zmienia się wtedy w wydajną ładowarkę, zwłaszcza że dłuższa transmisja danych przez Bluetooth potrafi wydrenować baterię telefonu. Inną wartą uwagi opcją jest wbudowany mikrofon, który umożliwia wspomniane komfortowe rozmowy za pomocą transmitera i głośników auta – jednoczesne prowadzenie samochodu i rozmowa bez zestawu głośnomówiącego jest według polskiego prawa drogowego nielegalna i karana mandatem w wysokości do 500 zł, a także nawet 12 punktami karnymi.
Co jeszcze może być przydatne w transmiterach FM? Na przykład ekran LCD lub LED, który wyświetla aktualnie wybraną częstotliwość, a opcjonalnie również napięcie. Co do zasady warto postawić na urządzenia, które umożliwiają wybór częstotliwości. Pozwala to na uniknięcie interferencji z lokalnymi stacjami radiowymi w trasie czy z użytkownikami kanałów CB–radiowych.
Rynek oferuje wiele różnych designów transmiterów – najczęściej spotyka się „tradycyjne” modele wykonane z estetycznego czarnego plastiku. Jeśli jednak urządzenie ma być nie tylko elektronicznym przedłużeniem funkcjonalności samochodu, a również jego wizualnym wzbogaceniem, przy odrobinie wysiłku da się znaleźć nie tylko inne kolory, ale również całkiem futurystycznie wyglądające projekty.
Porównanie cen dodatków do auta, części samochodowych i wiele więcej
Gdzie szukać sprzętu do auta? Oczywiście w Asortimo, platformie porównującej ceny produktów i zawierającej rozbudowaną ofertę wyposażenia samochodowego głównych producentów. Znajdziesz tam nie tylko różne modele transmiterów FM i innych elektronicznych dodatków, ale również części do pojazdów, materiały budowlane, wyposażenie wnętrz, akcesoria dla niemowląt i tysiące innych kategorii.