Jedziesz za granicę? Sprawdź, jakie wyposażenie samochodu musisz mieć.
7 maja 2017 AutoFanatyk 3 komentarze
Podróż za granicę własnym samochodem pozwala przeżyć niezapomnianą przygodę. Jednak, aby przygoda były same przyjemności, warto się do podróży dobrze przygotować. Nie tylko właściwie planując trasę i przebieg podróży, ale też pamiętać o drobiazgach.
O obowiązkowym wyposażeniu samochodu można zapomnieć, zwłaszcza, że w Polsce nie ma jakiś szczególnych wymagań pod tym względem. Obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest trójkąt ostrzegawczy oraz zalegalizowana gaśnica o pojemności 1 kg. Podczas kontroli nie grozi nam mandat za brak apteczki, kamizelki odblaskowej czy zapasowych żarówek. Warto je w samochodzie posiadać, jednak nie są obowiązkowym wyposażeniem. A jednak, wybierając się na urlop za granicę, warto sprawdzić, w co musi być wyposażone nasze auto.
Gaśnica i trójkąt ostrzegawczy
Zarówno w Polsce, jak i za granicami naszego kraju obowiązkowym wyposażeniem jest gaśnica i trójkąt ostrzegawczy, wyposażone w znak homologacji. Muszą być tak umiejscowione, aby można było je szybko i bez zbędnej zwłoki wyjąć i użyć. Wyjeżdżając za granicę należy zapoznać się z wymogami oznaczania postoju pojazdu w czasie awarii. Niewłaściwie zasygnalizowany może skończyć się karą. Również należy znać przepisy dotyczące oznaczania samochodu holowanego i zasad holowania poza granicami naszego kraju. Pomoc udzielona rodzajowi w obcym kraju może skończyć się wysokim mandatem
Niemcy i Austria
W Niemczech obowiązkowo, na wyposażeniu samochodu powinna znaleźć się apteczka, a w niej gumowe rękawiczki. Obowiązkowo w aucie powinna być również kamizelka odblaskowa, a także trójkąt ostrzegawczy. W Austrii również należy posiadać w aucie kamizelkę odblaskowa oraz apteczkę. Zimą powinny znaleźć się w samochodzie łańcuchy, które zimą, na niektórych drogach trzeba zakładać obowiązkowo. Łańcuchy powinny być oznaczone certyfikatem Ö-Norm. Na przejazd autostradami konieczny jest zakup winiety, ale niektóre odcinki dróg mogą być płatne dodatkowo.
Hiszpania, Włochy oraz Francja
We Włoszech w aucie powinna znajdować się kamizelka oraz trójkąt ostrzegawczy, a we Francji dodatkowo komplet żarówek. Kamizelkę we Francji musi posiadać każdy pasażer, opuszczający pojazd w czasie awarii. Zimą, tam gdzie nakazują znaki drogowe, konieczne mogą okazać się łańcuchy na koła. Nie ma potrzeby posiadania alkomatu, ponieważ przepis o obowiązkowym wyposażeniu samochodu w alkomat, utrzymała się tylko przez dwa tygodnie w 2012 roku.W Hiszpanii niezbędne będą zapasowe okulary w przypadku osób, które mają obowiązek ich używać. Tutaj też niezbędny okazuje się komplet zapasowych żarówek.
Czechy, Słowacja i Węgry
Nasi południowi sąsiedzi posiadają bardzo rygorystyczne wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodów. Na Słowacji obowiązują trójkąt, apteczka, podnośnik, zapasowy komplet żarówek, zapasowy komplet bezpieczników, lina holownicza oraz kamizelka odblaskowa, klucz do demontażu kół, koło zapasowe, w Czechach kamizelka odblaskowa dla każdego z pasażerów. Ponadto w aucie musi znajdować się winieta, uprawniająca do przejazdu autostradami, z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Na Węgrzech policja skontroluje trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, linę holowniczą, kamizelkę odblaskową, gaśnicę oraz komplet żarówek.
Komplet żarówek obowiązkowo
Obowiązkowe żarówki konieczne są we Francji, Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, w Czechach, we Włoszech, Hiszpanii oraz na Słowacji. W Belgii koniecznie w aucie znaleźć się musi kamizelka odblaskowa oraz trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz apteczka, w Bułgarii dodatkowy komplet żarówek. Dodatkowe kamizelki odblaskowe dla pasażerów konieczne są na Chorwacji, w Grecji wystarczy apteczka, gaśnica i trójkąt ostrzegawczy, w Rumunii w apteczce muszą znajdować się gumowe rękawiczki, a oprócz apteczki policja w czasie kontroli zażąda okazania gaśnicy i trójkąta.
Teoretycznie rzecz biorąc, policja państwa, do którego się udajemy, nie ma prawa nakładania mandatu na kierowcę samochodu, który jest wyposażony zgodnie z prawem obowiązującym w kraju, z którego pochodzi, jednak podczas kontroli w obcym kraju, trudno dyskutować w obcym języku o obowiązującej konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. Zamiast więc narażać się na nieprzyjemności,lepiej po prostu wyposażenie posiadać.
Przed daleką drogą warto również wykonać dokładny przegląd auta. Sprawdzić najważniejsze elementy, zaopatrzyć się w płyn do spryskiwaczy czy olej silnikowy, które na autostradzie za granicą mogą kosztować krocie.
Autor artykułu: Artykuł przygotowany przez firmę AUTO-HOL Grzegorz Gliński oferującą całodobową pomoc drogową na terenie Warszawy |
hds katowice
9 maja 2017 - 08:38
Fajny artykuł, podejrzewam, że niektórych mógł zdziwić wymóg żarówek, bo ja już też sie spotkałem z takim zdziwieniem. A po co sobie przysparzać nerwów 😉
aplikacje motoryzacyjne
12 maja 2017 - 15:01
Dokładnie, żarówki to bardzo ciekawy przykład, choć oczywiście uzasadniony jakby nie było.
Ogłoszenia Lokalne
7 października 2017 - 22:56
Wybierając się w podróż trzeba mieć na uwadze aby dostosować wyposażenie auta do kraju w którym będziemy podróżować. Dobry artykuł