Jak zabezpieczyć akumulator na zimę i dlaczego jest to ważne?
5 stycznia 2023 AutoFanatyk 0 Comments
Zimowa pogoda niekorzystnie wpływa na akumulatory samochodowe. Jest to związane przede wszystkim z konstrukcją baterii i zachodzącymi w niej reakcjami chemicznymi. W skrajnym przypadku może nawet dojść zamarznięcia elektrolitu i unieruchomienia auta. Wyjściem z sytuacji jest wówczas na przykład zamówienie nowego akumulatora z dostawą.
Dlaczego zimna pogoda wpływa na akumulatory samochodowe?
Zima nie jest sprzymierzeńcem kierowców oraz pojazdów. Im zimniej na dworze, tym ciężej musi pracować akumulator, aby uruchomić silnik. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze chłód powoduje, że olej silnikowy staje się gęstszy, co utrudnia obracanie jednostki napędowej. W mroźne dni uruchomienie silnika może wymagać nawet dwukrotnie większego poboru prądu niż w normalnych warunkach pracy.
Ponadto zimne powietrze spowalnia również reakcje chemiczne zachodzące w akumulatorze. Sprawia to, że akumulator wytwarza mniej ładunków elektrycznych. Tak więc nie dość, że bateria ma mniej prądu, to jeszcze musi go dostarczyć w większej ilości niż zwykle w bardzo krótkim przedziale czasowym.
Czy akumulator samochodowy może zamarznąć?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile wytrzyma akumulator na mrozie. Jeśli nie jest wystarczająco naładowany, może zamarznąć, gdy temperaturze spadnie poniżej zera. Istnieje wiele czynników, które mogą powodować rozładowanie akumulatorów samochodowych. Na przykład uszkodzone ogniwa, zniszczone przewody lub niesprawny układ zasilania.
W pełni naładowana bateria nie zamarznie nawet przy -22°C. Dlatego najlepszym sposobem na to, żeby zapobiec uszkodzeniu akumulatora na mrozie, jest upewnienie się, że jest on w pełni naładowany. Na co należy zwracać szczególną uwagę w okresie zimowym.
Dlaczego trzeba zadbać o akumulator na zimę?
O akumulator należy dbać przez cały rok, ponieważ pełni on bardzo ważną funkcję w samochodzie. Jednak w czasie zimy jest on narażony na działanie mrozu, który może doprowadzić do jego rozładowania lub zamarznięcia.
W pierwszym przypadku z reguły wystarczy doładowanie baterii. Natomiast gdy dojdzie do zamarznięcia akumulatora, konieczny jest zakup nowego.
Dlatego należy regularnie sprawdzać stan baterii oraz pozostałych połączonych z nią podzespołów. Dzięki temu nawet przy silnych mrozach bez problemu uruchomisz auto i nie spotka Cię przykra niespodzianka.
Jakie kroki należy podjąć?
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje auto zapali nawet w trudnych warunkach, wykonaj następujące czynności:
- sprawdź stan baterii,
- zadbaj o jej czystość,
- pamiętaj o ładowaniu,
- działaj profilaktycznie.
Sprawdzenie stanu baterii
Stan naładowania akumulatora możesz sprawdzić przy pomocy areometru, który mierzy gęstość elektrolitu. Prawidłowy wynik powinien wynosić około 1,28 g/cm³. Częściej jednak stosuje się pomiar przy użyciu woltomierza.
W pełni naładowany akumulator powinien mieć napięcie spoczynkowe 12,4 V. Jeśli wynik ten jest niższy, należy doładować baterię.
Zadbanie o czystość
Zabrudzenia mogą doprowadzić do korozji oraz pojawienia się nalotu na złączach i zaciskach baterii. Obniżają one wydajność akumulatora, ograniczając ilość energii, która może dotrzeć z akumulatora do silnika. Brud wpływa również negatywnie na cały układ ładowania pojazdu, utrudniając rozruch auta.
Pamiętaj więc o regularnym czyszczeniu akumulatora. Obudowę możesz wytrzeć szmatką, a klemy papierem ściernym.
Ładowanie
Jeśli napięcie akumulatora samochodowego jest mniejsze niż 12,4 V, należy go koniecznie doładować. Do tego celu możesz użyć zwykłego prostownika, ponieważ w przypadku większości baterii nie są wymagane specjalne ładowarki.
Czas ładowania uzależniony jest od ubytku ładunków elektrycznych oraz pojemności baterii. Z reguły nie przekracza 8 godzin.
Profilaktyka
Prostym sposobem, aby utrzymać akumulator w dobrym stanie przez całą zimę jest zaparkowanie samochodu w ogrzewanym garażu. Zapewnia to skuteczną ochronę przed mrozem, wiatrem oraz wilgocią.
Oczywiście nie każdy ma taką możliwość, warto więc skorzystać z innych metod. Jakich? Na przykład kilka razy w miesiącu wybierz się na dłuższą przejażdżkę. Alternator po pewnym czasie zacznie ładować akumulator uzupełniając energię, która jest potrzebna do uruchomienia silnika.
Jeśli nie masz garażu lub nie korzystasz z podziemnego parkingu, warto również zadbać o ocieplenie akumulatora na zimę. Do tego celu służą specjalne pokrowce, które, otulając akumulator, zwiększają jego temperaturę nawet o kilka stopni.
Co w sytuacji, gdy nie zadbamy o akumulator?
W zimie należy szczególnie zadbać o akumulator. Jeśli tego nie będziesz robił, prawdopodobnie dojdzie do jego rozładowania, a nawet trwałego uszkodzenia. W efekcie nie będziesz mógł uruchomić silnika. Pamiętaj więc, aby odpowiednio zabezpieczyć akumulator przed zimą.
Podsumowanie
Nawet wysokiej jakości akumulator narażony jest na działanie mrozu, co może doprowadzić do jego rozładowania. Zadbaj więc o baterię samochodową regularnie kontrolując jej stan.
Jeśli masz problemy z autem, możesz również skorzystać z oferty Gal Serwis. Oferujemy tanie akumulatory w Warszawie z bezpłatnym dowozem.