Jak firmy mogą wykorzystać monitoring GPS?
7 listopada 2019 Material zewnetrzny 1 Comment
Global Positioning System, znany powszechnie jako GPS, w czasie minionych lat stał się narzędziem, bez którego nie wyobrażamy sobie już funkcjonowania. Pomimo że początkowo dedykowany był jedynie służbom wojskowym, obecnie stał się zdecydowanie bardziej znany i chętniej wykorzystywany w wielu dziedzinach. Wielość zastosowań GPS w codziennym życiu jest zaskakująco duża, a przed nad nami nadal także wiele nowych niewykorzystanych możliwości. Jakie są główne zalety monitoringu GPS? Sprawdźmy.
Co to jest monitoring GPS?
Lokalizator GPS to niepozorne urządzenie elektroniczne, które dzięki specjalnemu modułowi GPS pobiera dane o swojej lokalizacji, a następnie dostarcza je na stronę internetową. Sygnał aktualizowany jest co kilka sekund, przez co ustalenie lokalizacji z dokładnością do kilku metrów staje się zdecydowanie łatwiejsze. Nowoczesne systemy monitoringu GPS to jednak nie tylko lokalizacja położenia, ale także utrzymywanie kontaktu z ukochaną osobą, a także weryfikacja sposobu eksploatacji samochodu. To właśnie dzięki temu coraz chętniej wykorzystuje się go w codziennej pracy i życiu.
Kontrola aut dostawczych
Monitoring GPS dedykowany autom każdego typu to niewielkie urządzenie, które wpływa jednak w znaczący sposób na bezpieczeństwo. Standardowo wkłada się je w dyskretnym miejscu w samochodzie, dzięki czemu potencjalny złodziej nie zdaje sobie sprawy, że jego poczynania są monitorowane. Przystępując do montażu lokalizatora GPS, należy dokładnie przemyśleć punkt jego umiejscowienia. Z jednej strony chcielibyśmy, aby był jak najlepiej ukryty, z drugiej jednak nadmierne wytłumienie może ograniczać łączność oraz wykrywanie sygnału przez satelitę. Z pomocą przychodzi nam tutaj współczynnik HDOP, który określa dokładność wyznaczania pozycji przez system GPS. Im niższa jego wartość, tym większa precyzja odczytu, a tym samym pewność, że urządzenie będzie prawidłowo spełniało swoją funkcję. Należy jednak zaznaczyć, że wartość tego parametru odpowiadająca zeru oznacza, że urządzenie nie jest w stanie ustalić lokalizacji pojazdu.
Monitoring GPS zamontowany w samochodzie umożliwia połączenie się z Internetem z komputera lub innego urządzenia mobilnego i sprawdzenie aktualnej pozycji pojazdu. Szereg urządzeń nowej generacji posiada również wbudowany czujnik ruchu i alarm, który uruchamia się po przekroczeniu dopuszczalnego obszaru zaznaczonego wcześniej na mapie. Nieco bardziej zaawansowane lokalizatory GPS do samochodów współpracują z immobiliserem, umożliwiając unieruchomienie auta na odległość za pomocą wiadomości tekstowej SMS. Część lokalizatorów dodatkowo posiada wbudowany mikrofon, dający możliwość podsłuchu rozmów prowadzonych wewnątrz kabiny samochodu. Często jest to więc olbrzymia szansa na udaremnienie próby kradzieży.
Monitoring samochodów służbowych
Z punktu widzenia właściciela firmy, monitoring GPS jest również niezwykle przydatnym urządzeniem, ułatwiającym codzienną pracę oraz generującym znaczne oszczędności. Dzięki tego typu rozwiązaniom uzyskujemy stały kontakt ze swoim kierowcą, znamy jego dokładną lokalizację, a także aktualny status komputera pokładowego. System GPS jest więc sprawdzonym narzędziem monitorowania pracowników, ale także wpływa na ich bezpieczeństwo oraz optymalizację pracy. W jaki sposób?
Znaczna oszczędność paliwa
Część bardziej zaawansowanych monitoringów GPS umożliwia śledzenie i kontrolę zużycia paliwa. Stanowi to szansę na zmniejszenie zużycia, i tym samym zwiększenie oszczędności w budżecie firmy. Za sprawą systemu poznamy przede wszystkim styl jazdy kierowcy, który znacznie wpływa na spalanie pojazdu. Urządzenie GPS to też doskonały sposób na optymalizację tras, dzięki któremu kierowca zostanie nakierowany na najkrótszą oraz najszybszą drogę, i w razie jakichkolwiek utrudnień, szybko otrzyma o nich powiadomienie. Szybka reakcja na zdarzenia losowe na drodze nie tylko ułatwia dotarcie kierowcy do miejsca docelowego o czasie, ale także ogranicza spalanie paliwa i daje spokój ducha właścicielowi firmy, który może upewnić się, czy jego kierowca brał udział w kolizji drogowej. Aby jednak było to możliwe, warto zdecydować się na zakup systemu aktualizującego się nieprzerwanie nawet co sekundę.
Bezpieczeństwo i wygoda pracowników
Jak pokazują aktualne badania firmy Brake, aż 76% zawodowych kierowców przekracza dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym, poruszając się pojazdem służbowym. Stwarza to duże zagrożenie nie tylko dla innych uczestników ruchu, pieszych lub zwierząt, ale również dla firmowego pojazdu. Lokalizator GPS ogranicza tego rodzaju zachowania ryzykowne, podnosząc tym samym bezpieczeństwo kierowcy, osób trzecich oraz majątku firmy.
Ciekawą funkcjonalnością, jaką daje nowoczesny monitoring GPS jest także autoraportowanie. Opcja ta umożliwia przesyłanie powiadomień, informacji oraz zapisów, jakie monitoruje system w trakcie jazdy. Zwalnia to więc kierowców z dużej ilości pracy, jaką musieliby zrobić samodzielnie oraz ułatwia dokonywanie rozliczeń z wykonanych kursów przez konkretnego pracownika.
wiemis
19 grudnia 2019 - 16:47
Dzięki monitoringowi GPS zobaczysz niemal w czasie rzeczywistym, co dzieje się w terenie i jak wygląda sytuacja . Może pomóc obniżyć koszty, zwiększyć wydajność, kontrolować terminy konserwacji pojazdów i wykorzystywać do maksimum każdy dzień roboczy.