Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Dlaczego turbosprężarka bierze olej?

19 maja 2022 Material zewnetrzny 0 Comments

[REKLAMA]

Trudno oczekiwać, aby turbosprężarka działała poprawnie bez nawilżenia olejowego. Jednak czasami pojawia się problem polegający na tym, że to urządzenie jest wyjątkowo łapczywe, w rezultacie czego dość szybko zaczyna nam brakować oleju. W niniejszym artykule znajdziesz więcej informacji o tym zjawisku. Mamy nadzieję, że dzięki temu oszczędzimy ci nieprzyjemności w kontekście wycieków oleju z turbosprężarki.

Konsekwencje wycieku oleju

Problem, o którym mówimy może brzmieć jak drobiazg, jedna z setek spraw, którymi każdy mechanik poradzi sobie w kilka chwil. To błędne rozumowanie, a zjawisko wycieków oleju w żadnym wypadku nie powinno być bagatelizowane. Rzecz w tym, że zbyt szybkie opróżnienie miski olejowej może spowodować zatarcie silnika. A gdy to się stanie… aż strach myśleć.

To oczywiście najgorsza z opcji, niemniej awaria turbosprężarki również nie należy do przyjemności. Gdy twoje turbo bierze olej w większych ilościach niż faktycznie powinno, samo może ulec przetarciu. Wówczas pojawi się konieczność wymiany łożysk, a nawet samego wałka, który uległ pęknięciu. Warto więc regularnie kontrolować sytuacje na kole kompresji turbosprężarki. To tam pojawią się mroczne plamy, gdy nastąpi nieprawidłowe separowanie oleju w układzie. W turbosprężarce temperatury również powinny być utrzymane w normie. Gdy zauważysz, że tak nie jest – sprawdź, czy spływ oleju przebiega prawidłowo.

Niedrożny przewód spływu oleju

Wadliwy przewód może wyjaśnić zjawisko wycieków oleju. Powodem takiej sytuacji może być zbyt wysokie ciśnienie oleju, które siłą rzeczy ma wpływ na działanie przewodu. Wówczas swobodny spływ oleju nie przebiega w zalecany sposób, co może spowodować dziwne odgłosy, które wydaje twoje turbo. To sygnał, że zbliża się bolesna awaria.

Przewód może być po prostu zużyty lub przytkany brudnym olejem, w którym znajdują się zanieczyszczenia. Może to być odrobina piachu lub nawet opiłki metalu powstałe w wyniku złego funkcjonowania innych podzespołów.

Jak powstrzymać wycieki oleju z turbo?

Skoro już wiesz, dlaczego turbosprężarka bierze olej, warto teraz poświęcić chwilę na zapobieganie takim sytuacjom. Najlepszym sposobem są rutynowe inspekcje mechaniczne z naciskiem na funkcjonowanie turbo. Pozwolą ci zawczasu wykryć problem i mu zapobiec prostymi zabiegami jak wymiana starego przewodu, na przykład. Podczas profilaktycznych badań turbosprężarki żaden mechanik nie wydoi z ciebie fortuny, lecz – jak już wspomnieliśmy wyżej – ewentualne konsekwencje zaniedbań w tym zakresie mogą dogłębnie wysuszyć twój portfel.

#olej#turbosprężarka

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *