Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Czym jest klasa samochodu? Jak wypływa na wysokość wynajmu?

1 lipca 2021 Material zewnetrzny 0 Comments

[REKLAMA]

Kiedy sięgamy po prasę motoryzacyjną bądź rozmawiamy z osobami, które się na motoryzacji znają, często słyszymy, że jakiś samochód jest najlepszy w określonym segmencie. Oznacza to mniej więcej tyle, że każde auto można przyporządkować do jakiejś klasy, z których każda cechuje się innymi parametrami. Mechanicy i hobbyści mają je w małym palcu, jednak laicy mogą mieć już pewien problem z odnalezieniem się wśród tych oznaczeń, szczególnie, jeśli dopiero wchodzą w świat motoryzacji. Czym więc jest klasa samochodu?

Na wstępie warto zaznaczyć, że dwoma najpopularniejszymi klasyfikacjami jest amerykańska i europejska. Najważniejszym kryterium pierwszej jest zazwyczaj cena, natomiast w Europie przyjęło się kategoryzować samochody przede wszystkim pod względem gabarytu. Konkretne przyporządkowanie najczęściej bardzo łatwo określa też przeznaczenie danego pojazdu, przykładowo auta z segmentów A i B stosowane są głównie do jazdy po mieście, a w segmencie F znaleźć można samochody bardziej prestiżowe, z bogatym wyposażeniem. Podstawowy podział klas wygląda mniej więcej tak:

Klasa A – niewielkie samochody o mniejszej pojemności silnika. Nadwozie typu hatchback, przeważnie 3-drzwiowe. Cechują się ekonomiczną pracą, a mały rozmiar ułatwia np. parkowanie. Są bardzo popularnym wyborem w kategorii auta miejskiego.
Przykładowe modele: Fiat 500, Škoda Citigo, Citroen C1.

Klasa B – już nieco większe auta, ale dalej ich zastosowanie sprowadza się przede wszystkim do jazdy po mieście, choć nadają się także do wyjazdów w dalszą trasę. Mają obszerniejsze wnętrze, są także lepiej wyposażone. Poza hatchbackiem nadwozie występuje także w wersji sedan i kombi.
Przykładowe modele: Renault Clio, Opel Corsa, Toyota Yaris, Dacia Logan, Hyundai i20

Klasa C –  pojazdy z tego segmentu łączą w sobie kompaktowość aut miejskich z cechami aut rodzinnych. Nadal parkuje się nimi świetnie ze względu na niewielki rozmiar (zazwyczaj około 4 m), ale dzięki obszerniejszemu wnętrzu sprawiają, że nawet podróż w 5 osób może być komfortowa. Sprawdzają się też świetnie w dłuższej trasie.
Przykładowe modele: Ford Focus, Kia Ceed,  Hyundai i30, Alfa Romeo Giulietta, Audi A3. 

Klasa D – to już samochody typowo rodzinne, stawiające na wygodę i komfort wszystkich podróżujących, nawet na bardzo długich trasach. Występują przeważnie z nadwoziem rodzaju sedan lub kombi, co pozwala na zwiększenie przestrzeni bagażowej. Jest to średnia klasa premium, więc ich wyposażenie jest już dużo lepsze.
Przykładowe modele: Škoda Superb, Ford Mondeo, Opel Insignia, Mazda 6, Hyundai i40.

Klasa E – modele bardziej luksusowe i z lepszym wyposażeniem w porównaniu z poprzednią klasą. Mają pojemniejsze silniki (pow. 2l) i posiadają najnowsze systemy bezpieczeństwa w zakresie jazdy i parkowania. Nadają się jako samochody o podwyższonym standardzie dla rodziny, ale jeżdżą nimi również managerowie i dyrektorzy przedsiębiorstw.
Przykładowe modele: Audi A6, BMW serii 5, Lexus GS.

Klasa F – prestiżowe limuzyny do celów biznesowych. Gwarantują możliwie najwyższy standard podróżowania. W modelach z tego segmentu stosuje się najpotężniejsze silniki i najnowsze rozwiązania technologiczne. Mają bogate wyposażenie i cechują się dbałością o jakość wykończenia. 

Przykładowe modele: BMW serii 7, Mercedes klasy S, Rolls-Royce Phantom, Audi A8, Bentley Continental.

Klasa G – sportowe maszyny z niskim zawieszeniem i mocnym silnikiem. Poznać je można po agresywnym, często dosyć futurystycznym kształcie. Mają raczej ograniczoną liczbę dostępnych miejsc siedzących i niewiele przestrzeni na bagaż, ale dla ich użytkowników najważniejsza jest przyjemność z jazdy, a dopiero w drugiej kolejności funkcjonalność. 
Przykładowe modele: Porsche 911, Ford Mustang, Toyota GR Supra, Lamborghini Diablo.

Klasa H – do tej klasy należą kabriolety, czyli pojazdy ze składanym dachem.
Przykładowe modele: Mazda MX-5, Audi TT Roadster, BMW Z4. 

Klasa I – terenówki i SUV-y. Przeznaczone do jazdy w wymagającym, off-roadowym terenie, mają mocne silniki oraz zawieszenie z tłumiącymi właściwościami.
Przykładowe modele: Jeep Cherokee, Land Rover Discovery, Mitsubishi Pajero.

Klasa K – przestronne vany i minivany, w których z powodzeniem zmieści się pięcioro lub więcej osób. Pomieszczą też sporo bagażu.
Przykładowe modele: Opel Zafira, Peugeot 807, Renault Espace.

Dowiedz się więcej o klasach samochodów z tego wpisu na blogu: https://flexrent.pl/blog-post/klasa-samochodu-co-oznacza/

Jeżeli jesteśmy zainteresowani wynajmem samochodu z konkretnej klasy i zastanawiamy się nad jego ceną, najlepiej zorientować się dokładnie w ofertach wypożyczalni. Wiele z nich posiada bardzo zróżnicowaną flotę, więc nawet najbardziej wymagający klient z powodzeniem znajdzie pojazd odpowiedni dla swoich potrzeb. 

Wypożyczalnie takie jak np. funkcjonująca w Polsce Flex Rent a Car posiadają bardzo doświadczony i wykwalifikowany personel, który jest w stanie udzielić wszystkich niezbędnych informacji, w tym dokładnego kosztorysu. Ofertę Flex Rent a Car sprawdzisz na stronie: https://flexrent.pl/

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

#klasa samochodu

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *