Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Czy leasing jest opłacalny?

1 maja 2023 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Jedną z najchętniej wybieranych przez przedsiębiorców form finansowania środków trwałych stanowi leasing. Dzięki temu rozwiązaniu, w zamian za opłacanie miesięcznych rat, możliwe jest użytkowanie wybranego przedmiotu zgodnie z zasadami zawartymi w umowie. Poznaj korzyści płynące z leasingu oraz dowiedz się, czy jest to opcja opłacalna dla przedsiębiorców.

Różnorodne oferty firm leasingowych

W ofercie firm leasingowych, jak na przykład https://vleasing.pl/leasing/ znajduje się szeroki wybór środków trwałych, w tym między innymi różnego rodzaju pojazdy, maszyny rolnicze, sprzęt biurowy, panele fotowoltaiczne oraz urządzenia medyczne. Przedsiębiorca może zdecydować się nie tylko na leasing nowych przedmiotów, ale i używanych, również pochodzących z zagranicy.

Dostępność dla każdego

Leasing należy do form finansowania, z której może skorzystać każdy przedsiębiorca, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności czy status VAT. Warto również podkreślić, że w większości przypadków z leasingu mogą skorzystać także właściciele firm istniejących na rynku od zaledwie 6 miesięcy – zasada ta jednak nie dotyczy start-upów z branży IT, które funkcjonują jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Niekiedy jednak wymogiem może stać się minimalny wiek leasingobiorcy, wynoszący co najmniej 25 lat.

Niewielka ilość formalności

Dzięki zastosowaniu uproszczonej procedury, weryfikacja może przebiec znacznie szybciej, zaś ilość formalności zostaje zredukowana do niezbędnego minimum. Wszelkie formalności są zatem znacznie mniej czasochłonne niż przykładowo w przypadku starania się o kredyt w banku – wystarczy, że przedsiębiorca okaże oświadczenie dotyczące wyników finansowych jest firmy. Decyzja o przyznaniu finansowania zapada najczęściej już następnego dnia od złożenia wniosku.

Niewielki wkład własny

Do zalet leasingu należy zaliczyć fakt, że nie wymaga on wprowadzania wysokiego wkładu własnego – w niektórych przypadkach może on nie być nawet wcale konieczny. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi zamrażać kapitału oraz zadbać o płynność finansową, opłacając wyłącznie dopasowane do własnych możliwości raty leasingowe z bieżących przychodów.

Elastyczne warunki umowy

Przedsiębiorcy mają realny wpływ na wysokość opłaty początkowej, wysokość kwoty rat, czas trwania umowy, kwotę wykupu przedmiotu, a nawet harmonogram spłaty. Ponadto, terminowe spłaty umożliwiają wprowadzanie zmian zarówno w kwestii wysokości raty, jak i harmonogramu ich spłaty nawet podczas trwania umowy leasingowej, dzięki czemu w każdej chwili istnieje możliwość dopasowania wymienionych kwestii do aktualnej sytuacji finansowej firmy.

Wykup na korzystnych warunkach

Użytkownik wybranego środka trwałego, po zakończeniu umowy może zdecydować się na wykup użytkowanego przedmiotu w atrakcyjnej cenie, stając się jego prawnym właścicielem lub zwrócenia go leasingodawcy, decydując się na bardziej nowoczesny model.

Optymalizacja podatkowa

Przedsiębiorcy mają możliwość zaliczania w koszty przychodu wydatki związane z leasingiem, do których zaliczają się raty leasingowe, opłata początkowa czy koszt wykupu przedmiotu, w pełni legalnie zmniejszając w ten sposób swoje zobowiązanie względem urzędu skarbowego.

Szereg usług dodatkowych

W ofercie firmy leasingowej może znajdować się pakiet usług dodatkowych, dzięki czemu użytkownik środka trwałego zyskuje przewidywalność kosztów, których cena nie wzrośnie nawet w przypadku wystąpienia jego awarii czy wypadku.

Brak wpływu na zdolność kredytową

Decydując się na leasing, przedsiębiorca może dodatkowo starać się o kredyt, gdyż nie wywiera on żadnego wpływu na zdolność kredytową jego ani firmy.

Czy leasing samochodu się opłaca?

Leasing samochodów to popularna opcja dla wielu firm i przedsiębiorców, którzy chcą zarządzać flotą pojazdów bez konieczności ponoszenia pełnych kosztów zakupu. Jednak czy leasing wciąż jest opłacalny w obliczu zmieniających się warunków gospodarczych i regulacji? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://vleasing.pl/czy-leasing-sie-oplaca/

Wady leasingu

Jeżeli natomiast chodzi o wady leasingu, nie jest ich wiele. Można do nich jednak zaliczyć brak własności do środka trwałego aż do momentu jego wykupu po zakończeniu okresu umowy, jak również konieczność użytkowania przedmiotu na określonych przez leasingodawcę warunkach, uwzględniając przy tym wszelkie narzucone ograniczenia.

Materiał partnera

#leasing#przedsiębiorca

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *