Złomowanie auta, krok po kroku – Poradnik
22 września 2021 AutoFanatyk 0 Comments
Najczęściej pozbywając się samochodu, udaje się nam go odsprzedać dalej. Bywa jednakże, że samochód ulegnie wypadkowi lub awarii na tyle kosztownej, że przewyższa wartość samochodu. Wtedy jedynym wyjściem staje się oddanie auta na złom. W jaki sposób przeprowadzić ten proces?
1. Złomowanie auta
2. Złomowanie samochodu bez posiadania aktualnego OC na stacji demontażu
3. Wyrejestrowanie pojazdu – czy trzeba mieć kartę pojazdu?
4. Ubezpieczenie OC dla oszczędnych
Złomowanie auta
W przypadku, kiedy naprawa samochodu staje się nieopłacalna najlepiej zezłomować auto. Łatwo byłoby to zrobić i pozbyć się kłopotu, ale obowiązkiem kierowcy jest również wyrejestrowanie auta. Można to zrobić w momencie, kiedy posiadamy już odpowiednie dokumenty. Mianowicie potrzebne nam będzie zaświadczenie ze stacji demontażu pojazdów. I z tymże zaświadczeniem w przeciągu 30 dni od momentu kasacji samochodu musimy udać się do Wydziału Komunikacji. Pamiętajmy, że takie zaświadczenie uzyskamy jedynie wtedy, kiedy skorzystamy z legalnej stacji demontażu, jakich znajdziemy wiele. Sprawdźmy zawsze jej legalność, zapytajmy, czy otrzymamy odpowiednie zaświadczenie celem przedstawienia w Wydziale Komunikacji. Stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne pojazdu.
Złomowanie samochodu bez posiadania aktualnego OC na stacji demontażu
Zastanawiamy się, czy możliwe jest złomowanie oraz wyrejestrowanie samochodu bez posiadania opłaconego ubezpieczenia OC. Przepisy mówią jasno, że samochód musi być objęty ubezpieczeniem OC również w dniu jego złomowania http://ocetka.pl/zlomowanie-auta-a-ubezpieczenie-oc/. Nawet jeśli stacja demontażu pojazdów nie będzie od nas wymagała ubezpieczenia, to na pewno Wydział Komunikacji o ważne OC poprosi, a jeśli nie będziemy go posiadać, zgłosi nas do odpowiedniej jednostki zajmującej się ściganiem kierowców mających z tym problem. Koszty jakie możemy w tym przypadku ponieść mogą być bardzo wysokie. Znajdziemy tu informacje ocetka.pl jak zakupić najtańsze ubezpieczenie. Zdarzają się także przypadki, kiedy mamy ubezpieczenie OC wykupione i pozostało do końca jeszcze powiedzmy kilka miesięcy. Mamy w takiej sytuacji prawo do odzyskania części niewykorzystanego OC. Musimy jednak zgłosić się do ubezpieczyciela i przedstawić mu stosowne dokumenty oraz podać nasz nr konta bankowego.
Wyrejestrowanie pojazdu – czy trzeba mieć kartę pojazdu?
Wydział Komunikacji zażąda od właściciela pojazdu dowód osobisty, wniosek właściciela o wyrejestrowaniu pojazdu, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz zaświadczenie ze stacji demontażu pojazdu. Co w przypadku, kiedy nie posiadamy karty pojazdu? Jeśli karta pojazdu nie była wydana na konkretny samochód nie ma problemu, jeśli jednak uległa zagubieniu, będziemy musieli napisać stosowne oświadczenie o jej utracie.
Ubezpieczenie OC dla oszczędnych
Ubezpieczenie auta to wymóg, którego nie da się przeskoczyć. Dla młodych kierowców, którzy dopiero co otrzymali prawo jazdy może to być spory wydatek. W każdym przypadku warto poszukać oferty najtańszej na rynku. Pamiętajmy, że OC w żaden sposób nie chroni samochodu, jest jedynie ochroną od odpowiedzialności cywilnej, chroni przed roszczeniami ze strony poszkodowanych każdego, kto kieruje danym pojazdem. Wypowiedzenie OC jest ważne dzień przed końcem polisy. Cena za OC jest złożoną wielu czynników, jak choćby wieku kierowcy, pojemności i marki samochodu, przebiegu ubezpieczenia oraz kodu pocztowego miejsca zamieszkania.
Jeśli nie chcemy się narazić na ogromne kary za brak OC wykupmy je koniecznie i nie doprowadzajmy do sytuacji, kiedy auto nie posiada ubezpieczenia. Karę za brak OC egzekwuje UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).
Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license