Zawód dla ciebie – kierowca Ubera
1 grudnia 2016 AutoFanatyk 0 Comments
Uwielbiasz prowadzić pojazdy mechaniczne? Związałbyś się z branżą transportową, ale nie masz ochoty jeździć wciąż po tych samych trasach, jako kierowca autobusu? W takim razie zainteresuj się działalnością firmy Uber.
Być może słyszałeś o amerykańskich przedsiębiorstwie Uber. Nie? Zatem powinieneś wiedzieć, że jest to firma, która stworzyła mobilną aplikację działającą pod tą samą nazwą. Początkowo była ona dostępna wyłącznie dla mieszkańców San Francisco, dziś zaś korzystają z niej mieszkańcy różnych krajów. Choć firma Uber ma problemy w wielu państwach z uwagi na obowiązujące tam przepisy, to jednak śmiało można powiedzieć, że zainteresowanie nią jest coraz większe także w Polsce. Jak działa wspomniana aplikacja? Jak możesz dzięki niej zarabiać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Uber, czyli zawieź mnie pod wskazany adres
Mobilna aplikacja Uber faktycznie pośredniczy między kierowcą posiadającym pojazd i będącym w trasie a klientem zainteresowanym dotarciem do konkretnego punktu miasta. Samochód można zamówić przez stronę internetową aplikacji lub wysyłając SMS-a. Co ciekawe, po zamówieniu transportu, klient za pomocą aplikacji może śledzić lokalizację pojazdu, który po niego jedzie. Płatność za transport odbywa się bezgotówkowo, co dla wielu klientów jest bardzo wygodne. Kierowca pojazdu ma zaś pewność, że pasażer nie ucieknie bez zapłaty, gdy zostanie dowieziony do celu.
Z powyższego wynika, że kierowcy współpracujący z firmą Uber faktycznie działają w sposób podobny do taksówkarzy. Różnic jest jednak kilka, np. fakt, że nie mają oni specjalnych uprawnień do przewozu osób i rzeczy (licencji). Z tego też względu korporacje taksówkarskie w Polsce postrzegają aplikację jako element nieuczciwej konkurencji. Jak wskazują prawnicy, spór jest trudny do rozstrzygnięcia, choćby dlatego, że w polskim prawie funkcjonuje pojęcie przewozu okazjonalnego, a kierowcy współpracujący z firmą Uber nie korzystają z taksometrów.
Ile można na tym zarobić?
W Polsce aplikacja Uber nie jest jeszcze bardzo rozpowszechniona, korzystają z niej głównie mieszkańcy dużych miast, np. Warszawy, Wrocławia czy Gdańska. Jak jednak podkreślają ci, którzy zdecydowali się zarabiać dzięki niej, zarobki nie należą do najniższych – miesięcznie można zarobić nawet ok. 4 000 zł. Dodatkowym atutem tej pracy jest elastyczny grafik – to kierowca decyduje, w które dni będzie pracował, on też wyznacza sobie godziny pracy – wyjaśnia specjalista z portalu praca-katowice.info.
Kierowca Ubera musi pamiętać, że nie cała „wyjeżdżona” kwota należy do niego – musi podzielić się z firmą. Ile pobierać Uber? Prowizja wynosi ok. 20%, ale kierowcy nie narzekają na jej wysokość, bo zdają sobie sprawę, że marketing to w dzisiejszych czasach zupełna podstawa. Aby reklamować się, są potrzebne pieniądze. Duże pieniądze, bo – co by nie mówić – Uber na rynku polskim dopiero raczkuje.
Jak firma dba o „swoich” kierowców?
Wynagrodzenie to nie wszystko, na co mogą liczyć kierowcy współpracujący z firmą Uber. Okazuje się, że przedsiębiorstwo przewiduje liczne nagrody (również pieniężne) dla kierowców, którzy wyjeżdżą w danym miesiącu z góry narzuconą liczbę godzin. To zachęca osoby współpracujące z Uberem, które nie traktują tej pracy jako dodatkowego źródła dochodów, lecz jako stałą pracę na etacie.
Na co jeszcze mogą liczyć kierowcy? Najlepsi otrzymują również wsparcie, jeżeli chodzi o wyposażenie pojazdu. Nie od dziś wiadomo, że dobrze wyposażony pojazd umila przejazd klientowi. A to może być jeden z kluczowych czynników, dla których klient zdecyduje się powrócić, zamawiając kolejny kurs przez aplikację.