Zadbaj o swój pojazd, by służył ci jak najdłużej!
17 września 2016 AutoFanatyk 0 Comments
Obecnie niewiele osób może z dumą powiedzieć, że jego samochód ma 20, a nadal działa, jakby niedawno wyjechał z salonu. Tak długowieczne auta nie mają wielu udogodnień, które dzisiaj posiada niemal każdy pojazd, jednak z pewnością ich właścicielom można pogratulować dobrej opieki nad maszyną i brać z nich przykład. Jakie działania należy podjąć, by nasze cztery koła również długo nam służyły?
Regularna kąpiel
Mycie pojazdu to nieodłączna, a zarazem podstawowa czynność. Ubłocony samochód wygląda po prostu niechlujnie i wielu kierowców uważa, że to wstyd poruszać się takim pojazdem. Kierowcy często zapominają jednak, że auto należy czyścić także wewnątrz. Jeżeli chcesz, by twoje auto było twoją wizytówką, nie zapominaj o czyszczeniu go zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.
Co więcej, aby chronić lakier auta przed utlenianiem czy szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, powinniśmy zabezpieczać go za pomocą wosku.
Coroczne wizyty u mechanika
Raz do roku należy oddać auto do mechanika w celu sprawdzenia wszystkich ważnych podzespołów, takich jak silnik, koło dwu masowe, sprzęgło, klimatyzacja oraz układy: hamulcowy, zawieszenia czy amortyzujący. Coroczne przeglądy nie tylko utrzymują auto w dobrej kondycji i zmniejszają koszty ewentualnej reparacji, gdyż wcześnie wykryta usterka jest tańsza do naprawienia. Wykonuje się je także w celach zwiększenia bezpieczeństwa osób w nim podróżujących.
Uzupełnianie płynów
Należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu płynów eksploatacyjnych: oleju silnikowego, a także płynów: hamulcowego i chłodniczego. Przeważnie wystarczy je jedynie uzupełnić, ale co jakiś czas wymagają one wymiany. Olej silnikowy powinno się wymieniać średnio co 15 tysięcy przejechanych kilometrów (przy okazji zmieniając w razie potrzeby filtr powietrza i kabinowy). Płyn chłodniczy wystarczy wymieniać raz na 5 lat, z kolei hamulcowy – raz na 2 lata.
Pojenie pojazdu
Dobre jakościowo paliwo sprawi, że twój samochód przejedzie więcej kilometrów, a silnik nie zostanie uszkodzony. Unikaj nieznanych sobie, niewielkich stacji benzynowych, gdyż na niektórych z nich benzyna – chociaż często tańsza – jest „chrzczona”. Nie oznacza to, że każdą małą stację powinno unikać się jak ognia – wiele z nich, ma w swojej ofercie bardzo dobre jakościowo paliwo. Jednak nie warto szukać oszczędności za wszelką cenę, bo ucierpieć może na tym nasze auto.
Nie powinniśmy też doprowadzać do częstej i długotrwałej jazdy na rezerwie. Zaledwie kilka litrów benzyny w baku może spowodować zatarcie pompy paliwa, a dalszej kolejności rozerwanie baku.
O tym często się zapomina…
Polski klimat jest bezwzględny dla wszelkich pojazdów mechanicznych. Na przemian wysokie i niskie temperatury wpływają negatywnie na kondycję całego auta, w tym nadwozia. Posypywana solą jezdnia w zimie powoduje jego przyspieszone korodowanie. Systematyczna kontrola i regularne czyszczenie opóźnią korozję. Aby jeszcze w większym stopniu zabezpieczyć samochód, można zdecydować się na antykorozyjne zabezpieczenie pojazdu.
Posiadanie samochodu, to nie tylko wygoda podróżowania, ale także wiele obowiązków. Jeżeli nie chcesz co roku wymieniać pojazdu, dbaj o niego!
Artykuł powstał we współpracy z twojserwishondy.pl.