Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Wybieramy opony na zimę — ogumienie sezonowe czy całoroczne?

12 września 2018 AutoFanatyk 3 komentarze

Opon samochodowych na rynku nie brakuje, dlatego też każdy kierowca powinien znaleźć coś dla siebie. Wiele dyskusji pojawia się na temat opon wielosezonowych, czy jak kto woli — całorocznych. Jak jest z takim ogumieniem zimą? Czy rzeczywiście opony wielosezonowe mogą z powodzeniem rywalizować z ogumieniem stricte zimowym w trudnych warunkach atmosferycznych?

Zmiana opon a klimat

Wielu kierowców wyznaje zasadę, że nie ma sensu zmieniać ogumienia na opony zimowe. Zwłaszcza że w warunkach zimowych korzystali oni z nich jedynie kilka razy w sezonie. Dlatego dla wielu jest to tylko niepotrzebna inwestycja.

Rzeczywiście trudno się nie zgodzić z tezą, że klimat w ostatnich latach mocno się zmienił, a zimy w Polsce nie są tak mroźne i obfite w śnieg, jak miało to miejsce jeszcze dwie czy trzy dekady temu. Mimo wszystko przynajmniej na drogach poza miastami, warunki do jazdy nie należą do najlepszych. Zalega na nich błoto pośniegowe lub są one pokryte lodem. Łatwo wówczas o poślizg, przez co zapanowanie nad samochodem jest trudne. Dodatkowo w takich warunkach znacznie wydłuża się droga hamowania. Zwłaszcza na oponach letnich. Jak jest z tym przy ogumieniu całorocznym?

Po co stosuje się opony zimowe?

W pierwszej kolejności należy odnieść się do opon stricte zimowych, przeznaczonych do eksploatacji w trudnych warunkach pogodowych. Przede wszystkim inna jest budowa takich opon. Składają się one z miękkiej mieszanki gumy, przez co zyskują na elastyczności. Inaczej wygląda też ich bieżnik, który ma duże bloki w strefie barkowej, a dodatkowo większą ilość lameli, przez co szybciej i łatwiej odprowadzane jest błoto pośniegowe. Nie ulega wątpliwości, że opony zimowe pozwalają na lepsze panowanie nad samochodem. Są one gwarancją lepszej przyczepności, stabilności i kontroli pojazdu.

Opony całoroczne w warunkach zimowej eksploatacji

Dla wielu złotym środkiem są opony całoroczne. Z jednej strony nie ma potrzeby wydawania środków na dwa komplety opon, z drugiej nie zachodzi konieczność ich wymiany między sezonami. Korzyści z zastosowania takiego ogumienia wydają się więc oczywiste. Nie brak więc kierowców, którzy uważają, że opony te nadają się do wszystkiego, a ich właściwości jezdne sprawdzą się latem i zimą.

I tak, i nie. Z pewnością opony wielosezonowe w warunkach zimowych sprawdzają się znacznie lepiej, aniżeli ogumienie letnie. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, choć w dalszym ciągu wielu modelom daleko do opon przeznaczonych do eksploatacji zimą. Wiele zależy też od samych opon, gdyż ich producenci mocno balansują składem mieszkanki, dążąc do zaprojektowania opony zapewniającej bezpieczne poruszanie się zimą, a przy tym wolno zużywającej się w sezonie letnim.

Zazwyczaj opony całoroczne swoimi parametrami różnią się od opon zimowych na tyle niewiele, że podczas jazdy zimą w warunkach miejskich różnica jest nieodczuwalna. Przy lekkich zimach stosowanie takich opon jest więc logiczne. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy kierowca porusza się po drogach regularnie odśnieżanych. Opony zimowe zalecane są z kolei tym kierowcom, którzy często wybierają się poza miasto, gdzie zalega śnieg czy błoto pośniegowe. Wówczas warto postawić na bezpieczeństwo i wymienić opony na zimowe. Ich zakupu dokonać można w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci. Na duże oszczędności pozwala zakup na portalu Allegro.

#opony wielosezonowe#opony zimowe

Previous Post

Next Post

Comments

  1. High Class Rent
    21 września 2018 - 11:46

    Opony zimowe to absolutna podstawa 🙂 Coraz mniej się słyszy że „zima zaskoczyła polskich kierowców” 🙂

  2. Mariusz Nowicki
    25 września 2018 - 12:26

    Przydatny artykuł 😀 jestem w posiadaniu swojego pierwszego samochodu i się zastanawiałem czy zmiana na opony zimowe będzie konieczna podczas gdy mam założone opony całoroczne.

  3. Fivestar.pl
    4 października 2018 - 10:40

    Bardzo przydatny artykuł i ciekawym rozwiązaniem są opony całoroczne jeżeli nie pokonujemy dużych odległości w okresie zimowym ale żeby opony całoroczne były dobre zimą i latem to już nie możemy oszczędzać na nich i trzeba się wiązać z większym kosztem zakupu ich.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *