
Stacja demontażu pojazdów – czym jest i jak funkcjonuje?
23 sierpnia 2023 AutoFanatyk 0 Comments
W obliczu coraz większej troski o środowisko naturalne i rosnącej liczby samochodów wycofywanych z użytku, stacje demontażu pojazdów stają się istotnym elementem ekologicznej transformacji w świecie motoryzacji. W takich miejscach odbywa się proces rozbiórki oraz recyklingu samochodów i ich podzespołów. Jeśli Twoje auto nie nadaje się już do dalszej jazdy, być może właśnie stacja demontażu będzie właściwym adresem. Sprawdź, co warto wiedzieć o funkcjonowaniu takich placówek.
Czym jest stacja demontażu pojazdów?
Stacja demontażu pojazdów (SDP), czasem określana jako auto skup czy auto szrot, to miejsce specjalizujące się w rozbiórce i recyklingu pojazdów wycofanych z użytku. W Polsce takie działania muszą być prowadzone w oparciu o technologię zgodną z Ustawą o Odpadach oraz Ustawą o Recyklingu Pojazdów Wycofanych z Eksploatacji.
Oznacza to, że biznes polegający na demontażu pojazdów, nie może być prowadzony przez pierwszy lepszy złomowiec. Taka placówka musi spełniać kilka podstawowych wymagań i mieć odpowiednie pozwolenia. Posiada je m.in. profesjonalny skup aut w Bydgoszczy.
Głównym celem stacji jest maksymalne odzyskanie surowców oraz materiałów z samochodów, które nie nadają się już do dalszej eksploatacji. W ten sposób ogranicza się zużycie zasobów naturalnych oraz minimalizuje negatywny wpływ na środowisko poprzez redukcję ilości odpadów – wiele zdemontowanych części może być dalej wykorzystywanych np. do naprawy innych pojazdów.
Jak przebiega proces demontażu samochodu?
Zastanawiasz się, co dzieje się z Twoim samochodem po oddaniu go do opisywanej stacji? Proces demontażu rozpoczyna się od dokładnej analizy, oceny pojazdu oraz pomiaru jego masy. Następnie wyciąga się z auta akumulator, usuwa poduszkę powietrzną oraz spuszcza wszystkie płyny, np. paliwo, olej silnikowy, płyn chłodzący czy czynnik, znajdujący się w układzie klimatyzacji.
W zależności od stanu samochodu, poszczególne części mogą być wykorzystane do dalszej odsprzedaży jako części używane, przekazane do recyklingu lub poddane regeneracji. Wyspecjalizowane zespoły pracowników demontują pojazd, odkręcając oraz segregując różne komponenty, takie jak silnik, skrzynia biegów, opony, katalizatory, a także elementy instalacji elektronicznej, wyposażenia wnętrza i karoserii. Wiele z tych podzespołów trafia z powrotem na rynek – miejsca, takie jak skup aut w Inowrocławiu, mają w sprzedaży pozyskane sprawne części w atrakcyjnych cenach.
Dlaczego warto oddać samochód do stacji demontażu?
Jeśli Twój pojazd nie nadaje się już do dalszej eksploatacji, próba rozebrania go na własną rękę nie jest dobrym pomysłem – to w Polsce nielegalne. Demontaż samochodów jest procesem skomplikowanym i potencjalnie niebezpiecznym. Dlatego skorzystaj z usług specjalistów, takich jak Scrabcar, którzy odkupią od Ciebie auto, poddadzą recyklingowi poszczególne komponenty, a pozostałości zutylizują w odpowiedni sposób. Stacje demontażu pojazdów podlegają rygorystycznym przepisom i regulacjom w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa pracowników, więc masz pewność, że cały proces zostanie przeprowadzony zgodnie z najlepszymi standardami.