Środki do konserwacji podwozia – rodzaje i zastosowanie
26 listopada 2021 Material zewnetrzny 0 Comments
Będąc posiadaczem samochodu warto pamiętać o tym, że bardzo często najgroźniejsze jest to, czego nie widać gołym okiem. W przypadku samochodów chodzi przede wszystkim o korozję podwozia i progów samochodowych. Co ciekawe, jest to duży problem, który jest przez większość kierowców niezauważalny, co stanowi poważny błąd. Jak zabezpieczyć podwozie przed korozją? Jakie środki sprawdzą się najlepiej?
Dlaczego warto dbać o konserwację podwozia?
Podwozie to jeden z najistotniejszych elementów pojazdu, który ma niezwykle istotne znaczenie dla jego prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania. Warto liczyć się z tym, że zaniedbanie konserwacji elementów podwozia może prowadzić do konieczności poniesienia wysokich kosztów na naprawę, a w niektórych przypadkach nawet może to prowadzić do tego, że auto nie będzie się już nadawało do bezpiecznej jazdy. Choć współcześnie produkowane samochody są fabrycznie zabezpieczone przed korozją (poprzez naniesienie warstwy cynku). Nie jest to jednak wystarczające na cały okres użytkowania samochodu, dlatego też tak ważne jest dodatkowe zabezpieczanie auta w czasie jego użytkowania.
Konserwacja podwozia szczególnie przydatna jest w okresie jesienno-zimowym, gdy auto narażone jest na wiele szkodliwych czynników, powstałych w wyniku działania solarek i piaskarek na drogach.
Dlaczego konserwacja podwozia to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim ze względu na to, że:
– stosowanie konserwacji zwiększa bezpieczeństwo jazdy,
– znacznie wydłuża okres eksploatacji pojazdu,
– konserwacja jest znacznie tańsza niż późniejsze naprawy, jeżeli podwozie nie zostanie odpowiednio zabezpieczone.
Boll środek do konserwacji podwozia wybierany najczęściej
Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych środków przeznaczonych do zabezpieczania poszczególnych elementów auta przed destrukcyjnym działaniem korozji. Jednak jednym z tych, po który kierowcy sięgają zdecydowanie najczęściej jest preparat firmy Boll. Środek dostępny jest w dwóch pojemnościach – 500 ml oraz 1000 ml. Jednak zdecydowanie najkorzystniejsze dla kierowców jest nabycie zestawu 4 x 1l,do którego dodatkowo dołączony jest pistolet natryskowy, pozwalający przy odrobinie wiedzy na samodzielne wykonie prac konserwacyjnych. Boll to środek w formie spray’u, przez co jego aplikacja jest wygodna,a przy tym dość skuteczna. Należy jednak pamiętać o tym, że środek odpowiednio zabezpieczy pojazdy tylko wtedy, gdy zostanie naniesiony na czystą, wysuszoną i odtłuszczoną powierzchnię. Dzięki dodaniu do zestawu pistoletu producent umożliwia kierowcom naniesienie swojego środka konserwującego nawet w miejscach, które dla innych metod są trudno dostępne.
Środki do konserwacji podwozia rodzaje
Poza preparatem firmy Boll kierowcy często sięgają również po produkty SikaGard. W zależności od preferencji producent daje możliwość zakupu pojedynczych puszek lub całych zestawów produktowych (pod wieloma względami druga opcja jest zdecydowanie bardziej korzystna). Cechą charakterystyczną preparatów SikaGard jest to, że powstająca powłoka ochronna oparta jest przede wszystkim na właściwościach kauczuku. Dzięki temu jest wysoce odporna nie tylko na działanie soli, ale również kamieni czy wody, czyli czynników najczęściej przyczyniających się do powstania korozji. Choć jest to niezwykle skutecznie działający produkt, to jednak ze względu na dość wysoką cenę większość kierowców decyduje się jednak na skorzystanie z produktu marki Boll.
Kolejnym z produktów do konserwacji podwozia, na który warto zwrócić uwagę jest APP B100 Autobit masa bitumiczna. Stosowanie preparatu jest nie tylko proste, ale również i uniwersalne, przez co zasługuje on na zainteresowanie ze strony kierowców. Ze względu na bardzo dobrą ochronę przed wodą, solą i kamieniami, środek polecany jest to stosowania przez cały rok, nie tylko w okresie zimowym, gdy pojazd jest szczególnie narażony na uszkodzenie w wyniku korozji.
MA Proffesional to kolejny w formie spray’u, środek do konserwacji podwozia auta przed korozją. Jednak aby zadziałał skutecznie, poza przygotowaniem powierzchni należy pamiętać o tym, że puszkę należy przed użyciem porządnie potrząsnąć, aby wszystkie składniki aktywne w nim zawarte dokładnie się wymieszały. Wbrew pozorom to bardzo ważne. Kierowcy nie zdają sobie sprawę z tego, że jeżeli produkt niezostanie solidnie wstrząśnięty, znacznie przedłuża się czas schnięcia preparatu.
Środek do konserwacji podwozia stosowanie – samodzielnie czy przy wsparciu specjalisty?
Każdy właściciel pojazdu powinien dbać o jego stan techniczny, co wpływa nie tylko na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Jednym z najważniejszy etapów dbałości o stan techniczny jest konserwacja podwozia, którą nie zawsze można przeprowadzić szybko i bez wysiłku. I tu powstaje pytanie – konserwować samodzielnie czy skorzystać z pomocy specjalisty? Druga opcja jest z pewnością łatwiejsza, jednak należy liczyć się przy tym z dodatkowymi kosztami. Decydując się na samodzielną konserwację, która choć tańsza wymaga odpowiedniego przygotowania, należy przede wszystkim pamiętać o:
– znalezieniu odpowiedniego miejsca – ze względu na charakter prac najlepiej by był to garaż z kanałem opcjonalnie można skorzystać z podnośnika hydraulicznego;
– starannym wyczyszczeniu, wysuszeniu oraz odtłuszczeniu podwozia;
– usunięciu już istniejącej korozji;
– demontażu poszczególnych elementów podwozia (dotyczy to oczywiście tylko tych ruchomych części);
– zabezpieczeniu układu wydechowego;
– konserwacji profili zamkniętych – chodzi tu głównie o progi.
Partnerem artykułu jest sklep zadbanabryka.pl.