
Reflektory samochodowe — podstawa bezpieczeństwa na drodze
3 maja 2022 AutoFanatyk 0 Comments
Bezpieczeństwo na drodze w dużym stopniu zależy od widoczności: widzieć i być widzianym. Sprawne reflektory gwarantują, że Ty będziesz widział, co jest przed Tobą, a pozostali użytkownicy ruchu drogowego będą widzieć Twoje auto.
Reflektory samochodowe — budowa i rodzaje
W skład standardowego reflektora wchodzi: obudowa, urządzenie regulacyjne (mechaniczne lub elektryczne), żarówka, przewody odpowietrzające, odbłyśnik, szyba i klosz.
Reflektory we współczesnych samochodach to nie tylko źródło oświetlenia, ale także ważny element wyglądu estetycznego pojazdu. Niemniej jednak fantazyjne projekty projektantów aut muszą zapewniać odpowiedni poziom oświetlenia. Najlepszą ilość światła dają reflektory, które mają dużą powierzchnię i są umieszczone jak najbardziej prostopadle w stosunku do jezdni.
Reflektory samochodowe a przepisy
- Światła w samochodzie — reflektory, jak i żarówki muszą mieć homologację.
- Jazda z zabrudzonymi reflektorami grozi mandatem.
- Kierowca ma obowiązek kontrolować oświetlenie swojego auta. Kontrola ustawienia świateł wchodzi w zakres corocznego badania technicznego, które jest obowiązkowe dla każdego kierowcy.
Usterki reflektorów samochodowych
Z czasem lampy samochodowe naturalnie matowieją. Pomoże na to polerowanie — nałóż na drobnoziarnisty papier pastę do polerowania i wypoleruj lampy. Możesz to z łatwością zrobić samodzielnie lub zlecić zadanie mechanikowi.
Dość powszechną awarią jest parowanie klosza lampy wewnątrz. Powodem parowania są uszkodzone lub zatkane przewody odpowietrzające, które sprawiają, że wilgoć skrapla się wewnątrz lampy. Jeśli to zignorujesz, może dojść do zmatowienia lub korozji odbłyśników. Możesz spróbować wyczyścić odpowietrzniki lub wymienić przewody na nowe. Jeśli to nie pomoże, reflektory trzeba będzie wymienić.
*Parowanie nie zawsze oznacza problem. Parowanie to normalne zjawisko w chłodniejsze dni, kiedy to lampa podgrzewa zimne powietrze. Para ustępuje naturalnie w miarę użytkowania reflektora.
Reflektory nie zawsze da się zregenerować. Wymień reflektory niezwłocznie, jeśli doszło do uszkodzenia mechanicznego i na jej powierzchni są rysy i pęknięcia. Za jazdę z niesprawnymi lampami grozi mandat!
Jak dobrać nowe reflektory?
Nowe części muszą być kompatybilne z Twoim pojazdem. W trakcie zakupów online miej przy sobie dane techniczne swojego auta: markę i model pojazdu oraz wersję silnikową. Pomocny może być numer VIN. Zwróć uwagę, aby reflektor był przystosowany dla ruchu prawostronnego, jeśli mieszkasz w Polsce lub innym kraju, gdzie obowiązuje ruch prawostronny. Ważne są też rodzaj żarówki (ksenon, halogen lub LED), strona zabudowy, funkcja lampy.
Jak wymienić przednie światła?
Instrukcja wymiany reflektorów na autodoc.pl
Potrzebne narzędzia: taśma malarska i śrubokręt krzyżakowy.
- Otwórz maskę samochodu i zabezpiecz okolice reflektora taśmą malarską.
- Za pomocą śrubokręta krzyżakowego odkręć mocowania przedniego reflektora.
- Wyjmij przedni reflektor i delikatnie odkręć jego żarówkę.
- Zamontuj nowy przedni reflektor. Nie zdejmuj folii zabezpieczającej, aby nie uszkodzić jego powierzchni.
- Zamontuj nową część: wkręć z powrotem żarówkę.
- Wkręć mocowania.
- Ściągnij taśmę malarską i folię zabezpieczającą — gotowe!
Uwaga! Jeśli uszkodzony został tylko jeden reflektor to, tak czy inaczej, musisz wymienić obydwa. Unikniesz różnic w natężeniu światła, a tym samym poprawisz poziom bezpieczeństwa, dla siebie i dla innych.