Najczęstsze przyczyny wypadków komunikacyjnych
27 września 2018 AutoFanatyk 3 komentarze
Wypadki na drogach zdarzają się stosunkowo często.
Na szczęście nie zawsze okazują się tragiczne w skutkach, jednak warto znać ich najczęstsze przyczyny – ku przestrodze. Niezależnie od tego, jak duże odszkodowanie za wypadek komunikacyjny proponuje ubezpieczyciel, narażanie zdrowia i życia to zawsze fatalny pomysł.
Zbyt duża prędkość
Prawie 25% wypadków komunikacyjnych na polskich drogach wynika z niedostosowania prędkości do panujących warunków. Kierowcy potrafią przekraczać prędkość nawet dwukrotnie względem dozwolonej. Takie tempo jazdy uniemożliwia dostatecznie szybką reakcję i zapanowanie w porę nad pojazdem.
Jazda pod wpływem alkoholu
Niestety, aż 5% uczestników wypadków, w tym z udziałem pieszych, jest pod wpływem alkoholu. To wciąż bardzo poważny problem w naszym kraju. Kierowcy, przekonani o swoich wysokich umiejętnościach, wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu, co wydłuża czas reakcji i sprzyja brawurze. W takim przypadku kancelaria odszkodowawcza na pewno nie pomoże, co więcej, kary za prowadzenie po alkoholu są niezwykle wysokie.
Brak odpowiedniej odległości
Dużo stłuczek wynika też z nieutrzymania odpowiedniej, bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Wystarczy chwila nieuwagi, by podjeżdżając w korku do innego samochodu „zaparkować” na jego zderzaku. Niestety, takie wypadki to nie tylko drobne kolizje, ale też dużo bardziej niebezpieczne zdarzenia.
Nieprzestrzeganie przepisów drogowych
To niezwykle szeroka kategoria – wypadki wynikają w dużej mierze z nieprzestrzegania znaków nakazujących ustąpienia pierwszeństwa, z wyprzedzania w niedozwolonych miejscach (w tym na przejściach dla pieszych), niezatrzymania się na przejściu lub światłach. Gdy taki wypadek zdarzy się z winy innego kierowcy, w dochodzeniu swoich praw może pomóc kancelaria odszkodowawcza.
Rozproszeni kierowcy
Rutyna często sprawia też, że osoby prowadzące pojazdy rozmawiają w trakcie przez telefon, trzymając go w ręce, lub piszą SMS. Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny z pewnością zostanie tu przyznane ewentualnym ofiarom – prowadzenie samochodu i korzystanie z telefonu bez specjalnego zestawu jest absolutnie zabronione.
biedronka1
18 czerwca 2019 - 10:04
W niektórych przypadkach, nawet jadąc z dopuszczalną przepisami prędkością, jedziemy za szybko. Ma to miejsce szczególnie w przypadku ograniczonej widoczności jak np. mgła , śnieg. A jazda po alkoholu to prawdziwa zmora w Polsce.
medycznydetox
26 maja 2021 - 16:53
Nie wiem jak można jeździć po alkoholu. Trzeba być turbo nieodpowiedzialnym.
Tomasz Hajto
30 października 2021 - 17:08
co wy za głupoty mówicie? ja od 10 lat jeżdżę po kieliszku i nic nikomu sie jeszcze nie stałoo