Na czym polega auto detailing?
25 września 2016 AutoFanatyk 1 Comment
Auto detailing to proces polegający na kompleksowym czyszczeniu, renowacji oraz konserwacji pojazdu samochodowego oraz jego elementów, znajdujących się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Auto detailing podnosi walory użytkowe i estetyczne samochodu oraz zwiększa jego wartość rynkową.
Dla kogo jest auto detailing i na czym polega?
Auto detailing ma na celu doprowadzenie auta do idealnego stanu wizualnego – wewnątrz i na zewnątrz (lakieru). Procesowi mogą zostać poddane auta nowe oraz używane, kilkuletnie. Już na samochodach prosto z salonu obecne są niekiedy mikrozarysowania, które powstały np. w czasie transportu. Usuwa się je i zabezpiecza powłoką sealantu i wosku. Z kolei elementy gumowe i plastikowe są odpowiednio konserwowane. W starszych samochodach auto detailing obejmuje m.in. korektę powłoki lakierniczej, czyszczenie nadkoli, wnęk silnika, bagażnika, szyberdachu oraz wnętrza.
Detailing często mylnie utożsamiany jest z myciem tapicerki oraz polerką lakieru, które oferują m.in. salony lakiernicze. Tymczasem usługi detailingowe to coś o wiele więcej. Proces renowacji trwać może nawet kilka dni. Dużą wagę przykłada się bowiem do precyzji. Na samym początku samochód myty jest przy pomocy specjalnej rękawicy oraz myjki ciśnieniowej w celu usunięcia kurzu i brudu. Następnie, aby przywrócić lakierowi gładkość czyści się go specjalną glinką. Wyciąga ona z lakieru niewidoczny na pierwszy rzut oka brud, który w inny sposób ciężko jest usunąć. Później istotnym etapem jest zbadanie lakieru – zmierzenie grubości jego powłoki. Wówczas można przystąpić do uzupełniania ewentualnych ubytków. To proces czasochłonny i wymagający dokładności. Korzysta się w tym przypadku z różnego rodzaju past, zarówno miękkich, jak i twardych czy ściernych. Korekcie poddaje się niekiedy, jeśli jest taka potrzeba, także reflektory i lampy.
Zabezpieczenie pojazdu po auto detailingu
Po wykonaniu korekty powierzchnia lakieru powinna zostać odpowiednio zabezpieczona. Wybór preparatów na rynku jest w tym względzie ogromny. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza produkty oparte na naturalnych składnikach np. wosku carnauba czy propolisie. Nie są drogie, a dają lepsze efekty niż ich syntetyczne odpowiedniki. Osobnym zagadnieniem są specjalistyczne powłoki ochronne bazujące na rozwiązaniach z dziedziny nanotechnologii jak na przykład powłoki kwarcowe. Zabezpieczenia wymagają również pozostałe elementy – listwy, uszczelki, opony i chromowania. Na felgi nakładany jest wosk przystosowany do ciężkich warunków. Dzięki niemu o wiele łatwiej jest później usunąć z kół brud i kurz. Z kolei opony zabezpieczane są specjalnym żelem.
Ważnym etapem auto detailingu jest renowacja wnętrza. Oczyszcza się go i zabezpiecza wszystkie powierzchnie dressingami – odżywkami, które chronią materiały przed działaniem promieniowania UV oraz nadają im ładny, matowy połysk. Wybór preparatów jest w tym względzie dość duży. Efekt końcowy zazwyczaj jest bardzo dobry, samochód po detailingu prezentuje się w zasadzie jak nowy. Procesowi temu warto poddawać także auta nowe, gdyż jest to dla nich doskonałe zabezpieczenie oraz używane. Dzięki temu samochód będzie zawsze lśniący.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą FastServ – najlepszym serwisem samochodowym w Poznaniu, zajmującym się m.in. blacharstwem, lakiernictwem i naprawami spot. |
Turbo
26 września 2016 - 10:03
Kiedyś zastosowałem taki autodetailing i muszę przyznać, że byłem zadowolony 🙂 Wszystko zależy chyba od miejsca, w którym zdecydujemy się na ten proces.