
Mechanik samochodowy – czy to wciąż opłacalny zawód?
31 sierpnia 2018 AutoFanatyk 3 komentarze
Skala posiadaczy samochodów wciąż rośnie. Na rynku powstają nowoczesne rozwiązania wykorzystujące zaawansowaną technologię. Ekologiczne systemy, usprawnione podzespoły i prędkości o zawrotnym tempie nie oznaczają eliminacji usterek. Wprost przeciwnie! Umiejętności mechanika samochodowego wciąż są cenną wartością dla rynku pracy, jednakże specyfika zawodu na przestrzeni lat uległa diametralnym zmianom.
Mechanik samochodowy wczoraj i dziś
Jeszcze kilkanaście lat temu zawód mechanika był kojarzony z szybkim uzyskaniem wykształcenia i możliwością pracy w warsztacie. Zazwyczaj decydowali się na wykonywanie tego typu obowiązków ci, którzy mieli tak zwaną smykałkę do aut, a przy tym nie przepadali za ślęczeniem nad książkami. Szkoła zawodowa i uzyskanie odpowiednich kwalifikacji wystarczyły, by móc pracować w lokalnym warsztacie samochodowym i rozwijać się u boku swojego mistrza. Oczywiście, by przejść pozytywnie tok nauki, należało odbyć praktykę zawodową, która nierzadko była wykonywana w warsztacie, z którym uczeń wiązał się zawodowo po osiągnięciu niezbędnych kwalifikacji.
Dziś rynek pracy jest bardziej wymagający. Od mechanika samochodowego wciąż wymaga się ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej o profilu kierunkowym związanym z mechaniką, jednakże zazwyczaj te umiejętności nie wystarczają, by znaleźć dobrą pracę. Zmieniające się trendy i udoskonalane rozwiązania w branży motoryzacyjnej odcisnęły piętno na zawodzie mechanika samochodowego, który musi stale poszerzać swoją wiedzę. Możliwość odbycia dodatkowych kursów i szkoleń pomaga uzyskaniu nowych umiejętności, które wyróżniają kandydata na rynku pracy, a tym samym gwarantują lepiej płatną posadę.
W doświadczeniu siła
Doświadczenie to dla mechanika największa wartość. Tylko w taki sposób jest w stanie osiągnąć status: dobrego i cenionego mechanika. Ponadto w zawodzie mechanika istotne są:
- zdolności manualne
- umiejętności analitycznego myślenia
- opanowanie i precyzja
- cierpliwość i umiejętność pracy w zespole
- aparycja godna zaufania.
Nawet jeśli pracujesz sam, musisz wziąć pod uwagę kontakt z innymi. Dzięki rozwiniętym umiejętnościom miękkim bez problemu ustalisz, jakie problemy ma klient z samochodem, a to skróci czas weryfikacji usterki.
W małych miejscowościach znalezienie pracy dla mechanika nie jest trudne, jednakże w większych aglomeracjach jest większa konkurencja, stąd coraz chętniej mechanicy zawężają swoje umiejętności do konkretnych dziedzin. Popularne specjalizacje związane są z gabarytami samochodów lub wykorzystanie swoich umiejętności w stacji kontroli pojazdów czy fabrykach i halach produkcyjnych.
Pułapki zawodu mechanika samochodowego
Jak każdy zawód i w tym przypadku istnieje ryzyko, iż mimo zapału i chęci zdobywania kierunkowego wykształcenia może nie pójść tak łatwo. Największym problemem są ograniczenia związane z koordynacją ruchową oraz alergie na substancje chemiczne.
Po czym poznać dobrego mechanika samochodowego?
Nie ma ściśle określonych reguł, a kategoryzowanie może być odpowiednim sposobem na weryfikacje umiejętności. Jednakże bez wątpienia zawód mechanika samochodowego kojarzony jest przede wszystkim z pochlebnymi opiniami od zadowolonych klientów, to one są siła napędową do dalszych zleceń i motywacją dla jeszcze lepiej wykonywanej pracy.
Artykuł został przygotowany przez firmę Autozyk specjalizującej się w diagnostyce samochodowej.
HDS transport
3 września 2018 - 08:45
Fajnie, że w artykule została zwrócona uwaga na to, że ważne są umiejętności komunikacyjne itp. Mechanik musi budzić zaufanie klienta, a także umieć go przy sobie zatrzymać, a do tego umiejętności miękkie są chyba niezbędne.
Motostacja
12 września 2018 - 12:55
Dobry mechanik to jest skarb i czasami jest lepiej więcej zapłacić za robociznę ale mieć pewność że będzie dobrze zrobione niż mniej i nie mieć tej pewności. Również zgadzam się że umiejętności komunikacyjne są bardzo ważne u mechanika.
Adrian Kamiczyk
25 września 2018 - 14:30
Ja niestety niezbyt dobrze wspominam kontakt z mechanikami ;/ Sporo z nich pokazuje swoją „kulturę osobistą” co mnie osobiście odpycha od takich warsztatów. Jestem młody i nie chciałbym powierzać auta mechanikowi, który choć trochę nie wykaże się zaangażowaniem. Może nawet stwarzać pozory miłego i zainteresowanego moją sytuacją. Niestety w warsztatach, które mnie otaczają napotkałem się z tym tylko w jednym i to właśnie tam powierzyłem swoje „maleństwo”. Brakuje tych ogarniętych społecznie mechaników. (Oczywiście nie wkładam tu wszystkich do jednego worka, omawiam tylko moje sytuacje życiowe).