Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Mechanik samochodowy – czy to wciąż opłacalny zawód?

31 sierpnia 2018 AutoFanatyk 3 komentarze

[REKLAMA]

Skala posiadaczy samochodów wciąż rośnie. Na rynku powstają nowoczesne rozwiązania wykorzystujące zaawansowaną technologię. Ekologiczne systemy, usprawnione podzespoły i prędkości o zawrotnym tempie nie oznaczają eliminacji usterek. Wprost przeciwnie! Umiejętności mechanika samochodowego wciąż są cenną wartością dla rynku pracy, jednakże specyfika zawodu na przestrzeni lat uległa diametralnym zmianom.

Mechanik samochodowy wczoraj i dziś

Jeszcze kilkanaście lat temu zawód mechanika był kojarzony z szybkim uzyskaniem wykształcenia i możliwością pracy w warsztacie. Zazwyczaj decydowali się na wykonywanie tego typu obowiązków ci, którzy mieli tak zwaną smykałkę do aut, a przy tym nie przepadali za ślęczeniem nad książkami. Szkoła zawodowa i uzyskanie odpowiednich kwalifikacji wystarczyły, by móc pracować w lokalnym warsztacie samochodowym i rozwijać się u boku swojego mistrza. Oczywiście, by przejść pozytywnie tok nauki, należało odbyć praktykę zawodową, która nierzadko była wykonywana w warsztacie, z którym uczeń wiązał się zawodowo po osiągnięciu niezbędnych kwalifikacji.

Dziś rynek pracy jest bardziej wymagający. Od mechanika samochodowego wciąż wymaga się ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej o profilu kierunkowym związanym z mechaniką, jednakże zazwyczaj te umiejętności nie wystarczają, by znaleźć dobrą pracę. Zmieniające się trendy i udoskonalane rozwiązania w branży motoryzacyjnej odcisnęły piętno na zawodzie mechanika samochodowego, który musi stale poszerzać swoją wiedzę. Możliwość odbycia dodatkowych kursów i szkoleń pomaga uzyskaniu nowych umiejętności, które wyróżniają kandydata na rynku pracy, a tym samym gwarantują lepiej płatną posadę.

W doświadczeniu siła

Doświadczenie to dla mechanika największa wartość. Tylko w taki sposób jest w stanie osiągnąć status: dobrego i cenionego mechanika. Ponadto w zawodzie mechanika istotne są:

 • zdolności manualne
 • umiejętności analitycznego myślenia
 • opanowanie i precyzja
 • cierpliwość i umiejętność pracy w zespole
 • aparycja godna zaufania.

Nawet jeśli pracujesz sam, musisz wziąć pod uwagę kontakt z innymi. Dzięki rozwiniętym umiejętnościom miękkim bez problemu ustalisz, jakie problemy ma klient z samochodem, a to skróci czas weryfikacji usterki.

W małych miejscowościach znalezienie pracy dla mechanika nie jest trudne, jednakże w większych aglomeracjach jest większa konkurencja, stąd coraz chętniej mechanicy zawężają swoje umiejętności do konkretnych dziedzin. Popularne specjalizacje związane są z gabarytami samochodów lub wykorzystanie swoich umiejętności w stacji kontroli pojazdów czy fabrykach i halach produkcyjnych.

Pułapki zawodu mechanika samochodowego

Jak każdy zawód i w tym przypadku istnieje ryzyko, iż mimo zapału i chęci zdobywania kierunkowego wykształcenia może nie pójść tak łatwo. Największym problemem są ograniczenia związane z koordynacją ruchową oraz alergie na substancje chemiczne.

Po czym poznać dobrego mechanika samochodowego?

Nie ma ściśle określonych reguł, a kategoryzowanie może być odpowiednim sposobem na weryfikacje umiejętności. Jednakże bez wątpienia zawód mechanika samochodowego kojarzony jest przede wszystkim z pochlebnymi opiniami od zadowolonych klientów, to one są siła napędową do dalszych zleceń i motywacją dla jeszcze lepiej wykonywanej pracy.

Artykuł został przygotowany przez firmę Autozyk specjalizującej się w diagnostyce samochodowej.

#mechanik#praca

Previous Post

Next Post

Comments

 1. HDS transport
  3 września 2018 - 08:45

  Fajnie, że w artykule została zwrócona uwaga na to, że ważne są umiejętności komunikacyjne itp. Mechanik musi budzić zaufanie klienta, a także umieć go przy sobie zatrzymać, a do tego umiejętności miękkie są chyba niezbędne.

 2. Motostacja
  12 września 2018 - 12:55

  Dobry mechanik to jest skarb i czasami jest lepiej więcej zapłacić za robociznę ale mieć pewność że będzie dobrze zrobione niż mniej i nie mieć tej pewności. Również zgadzam się że umiejętności komunikacyjne są bardzo ważne u mechanika.

 3. Adrian Kamiczyk
  25 września 2018 - 14:30

  Ja niestety niezbyt dobrze wspominam kontakt z mechanikami ;/ Sporo z nich pokazuje swoją „kulturę osobistą” co mnie osobiście odpycha od takich warsztatów. Jestem młody i nie chciałbym powierzać auta mechanikowi, który choć trochę nie wykaże się zaangażowaniem. Może nawet stwarzać pozory miłego i zainteresowanego moją sytuacją. Niestety w warsztatach, które mnie otaczają napotkałem się z tym tylko w jednym i to właśnie tam powierzyłem swoje „maleństwo”. Brakuje tych ogarniętych społecznie mechaników. (Oczywiście nie wkładam tu wszystkich do jednego worka, omawiam tylko moje sytuacje życiowe).

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *