
Komis, giełda czy internet – gdzie kupić używany samochód?
31 lipca 2017 AutoFanatyk 0 Comments
Gdy już zapadnie decyzja, że kupujemy auto używane, powinniśmy zdecydować, gdzie będziemy go szukać w pierwszej kolejności. Najczęściej do wyboru mamy ogłoszenia w internecie, giełdę lub komis samochodowy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać ze wszystkich tych opcji jednocześnie. Gdzie jednak zacząć?
W 2016 roku kupiliśmy 952 135 sztuk używanych aut, najwięcej w grudniu – ponad 90 000 sztuk pojazdów. Blisko 54% z nich miało więcej niż 10 lat, najmniej (9%) sprzedano samochodów w wieku do 4 lat. Najchętniej kupowano Volkswageny, Ople i Audi podaje PZPM. Jak wynika z badania Kantar TNS, 80% Polaków, którzy planują zakup samochodu, chce nabyć auto z drugiej ręki, a kolejnych 9% waha się pomiędzy zakupem na rynku wtórnym a pierwotnym. Chociaż większość (53%) naszych rodaków kupuje auta za gotówkę, to jednak rośnie także liczba osób finansujących zakup kredytem (26%).
– Wybierając kredyt, jako sposób sfinansowania zakupu auta, najlepiej postawić na kredyt samochodowy, który jest dużo tańszy niż gotówkowy. Do tego oprocentowanie takich kredytów również systematycznie spada, do czego przyczyniają się niskie stopy procentowe. Jeszcze w 2010 roku oprocentowanie nominalne standardowego kredytu samochodowego nie spadało poniżej 7,9% w skali roku, a dziś można pożyczyć pieniądze już dużo taniej – zauważa specjalista Inbank Polska. – Można taki kredyt zaciągnąć zarówno z zabezpieczeniem na pojeździe, jak i bez zabezpieczenia, jak w naszym banku. Do tego kredyty samochodowe są coraz częściej dostępne przez internet i można załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu – dodaje doradca Inbank Polska.
Jeśli już jesteśmy przy internecie, warto rozpocząć poszukiwania wymarzonego auta od portali ogłoszeniowych. To najwygodniejszy i najszybszy sposób znalezienia odpowiedniej oferty.
Portale ogłoszeniowe
Obecnie internet należy do jednego z najważniejszych źródeł w procesie zakupowym Polaków. Kupujemy online produkty już właściwie ze wszystkich kategorii i branż. W internecie również najłatwiej znaleźć interesujące nas ogłoszenie o sprzedaży samochodu. W sieci funkcjonuje wiele różnych portali ogłoszeniowych, niektóre z nich specjalizują się nawet w tematyce motoryzacyjnej. Przeglądanie takich ogłoszeń jest wygodne, szybkie, można je filtrować według zróżnicowanych kryteriów. Ogłoszenia internetowe przegląda nawet 89% osób, które poszukują auta. W 82% przypadków uwagę przyciąga przede wszystkim atrakcyjna cena, a w dalszej kolejności niski przebieg pojazdu, informacja „bezwypadkowy”, obszerny opis i galeria zdjęć podaje portal OtoMoto. Statystyki pokazują, że w 2016 roku najchętniej Polacy szukali w internecie takich modeli jak Audi A4, Volkswagen Golf, BMW Serii 3 i Opel Astra.
Giełda samochodowa
Giełdy samochodowe w dobie internetu mają już najlepsze lata za sobą, ale nie oznacza to, że przestały całkiem działać. W Polsce nadal funkcjonuje bardzo wiele dużych giełd i niezliczona ilość małych. Giełda samochodowa zawsze była specyficznym miejscem, które służyło nie tylko do zawierania transakcji kupna-sprzedaży aut, ale także była miejscem spotkań miłośników motoryzacji. Dziś, chociaż giełda przyciąga zdecydowanie mniej kupujących i sprzedających, nadal może być dobrym miejscem na zdobycie wymarzonego pojazdu. Jej największa przewaga nad internetem to możliwość natychmiastowego obejrzenia „na żywo” wybranego samochodu i odbycie jazdy próbnej. Możemy od razu skonfrontować to, co przekazuje sprzedawca ze stanem faktycznym. Giełda to również miejsce, gdzie można znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty. Do tego po wielogodzinnym oczekiwaniu na klienta, nierzadko w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, sprzedawcy są bardziej skłonni do udzielania upustów cenowych niż w przypadku ofert internetowych.
Komis samochodowy
Kupując auto w internecie lub na giełdzie od prywatnego sprzedawcy, musimy mieć świadomość, że nie przysługuje nam ochrona wynikająca z przepisów konsumenckich. Inaczej jest w przypadku komisów samochodowych, chociaż tutaj trzeba liczyć się z powiększoną o marżę ceną. Obecnie do wyboru mamy komisy prowadzone przez autoryzowanych dealerów, jak i komisy niezależne. Te pierwsze wydają się wzbudzać większe zaufanie, ale i tam warto podchodzić do każdej oferty z ograniczonym zaufaniem. Jednak w komisach prowadzonych przez dealerów często mamy okazję znaleźć nieco nowsze modele aut, które zostały na przykład zostawione w rozliczeniu przy zakupie najnowszych pojazdów. Do komisów niezależnych należy podchodzić z jeszcze większą ostrożnością. Najlepiej wybierać takie, które już wizualnie wyglądają na profesjonalne punkty sprzedaży. Warto także sprawdzić dane komisu i potwierdzić, że to legalnie działająca firma, zanim przelejemy pieniądze. W komisach również często można skorzystać z zakupu na raty, ponieważ wielu z takich sprzedawców ma podpisane umowy z bankami.
Bez względu na to, gdzie zdecydujemy się zakupić wymarzony samochód używany, należy wcześniej dokładnie sprawdzić jego dokumenty, numer VIN i dokonać dokładnych oględzin stanu technicznego. Pamiętajmy, że niezwykle atrakcyjna oferta sprzedaży wcale taka być nie musi w rzeczywistości i powinna w pierwszej kolejności wzbudzić naszą podejrzliwość. Takie podejście może uchronić nas przed wieloma kłopotami.