Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Kabriolet, czyli z wiatrem we włosach

2 sierpnia 2017 AutoFanatyk 1 Comment

Piękno jazdy kabrioletem najlepiej przeżywa się latem. Ale tak naprawdę kabriolet to nie jest samochód sezonowy. To bardzo oryginalne auto do jazdy przez cały rok.

U niektórych osób kabriolet jest podstawowym autem, u innych jest to drugi pojazd w rodzinie, wykorzystywany jako auto rekreacyjne. Nie sposób nie zauważyć też rosnącej mody na klasyczne kabriolety. Jednakże w tym przypadku trudno liczyć na łatwy zarobek. Prawdziwe rarytasy są bardzo drogie, a popularne auta muszą odczekać dziesiątki lat, aby nabrać wartości. Do tego muszą być w pełni oryginalne i w dobrym stanie.

Kabriolet – oryginalne auto na cały rok

Kabriolet to auto, które nie posiada stałego dachu, tylko dach składany. Może to być dach miękki, wykonany z materiału, albo twardy, najczęściej z metalu. Dach może być składany ręcznie albo automatycznie (elektrycznie). Złożenie dachu sterowanego elektrycznie, w nowoczesnych autach trwa kilkanaście sekund. Nie ma sztywnych reguł co do stosowania rodzaju dachu przez producentów. W kabrioletach premium, takich jak Mercedes C Cabrio i Alfa Romeo 4C Spider znajduje się dach miękki z materiału, a w Infiniti Q60 Coupe i Jaguar F-Type SVR – sztywny dach metalowy. W przypadku popularnych kabrioletów, produkowanych w oparciu o modele kompaktowe (np. Megane Coupe), najczęściej stosuje się dachy metalowe.

W kabrioletach są tylko dwa przednie słupki, podtrzymujące przednią szybę. Dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów stosuje się specjalne pałąki z metalu, umieszczone za przednimi i (w autach czteroosobowych) tylnymi siedzeniami. Chronią one pasażerów w czasie dachowania. W standardowym samochodzie z zamkniętą karoserią, dach ma wpływ na sztywność całego nadwozia. Dlatego w kabriolecie konieczne jest zastosowanie nieco innej konstrukcji, przede wszystkim polegającej na wzmocnieniu dolnych części nadwozia i boków, a także na zastosowaniu wspomnianych wcześniej pałąków z metalu (pałąków przeciwkapotażowych), zintegrowanych z płytą podłogową pojazdu. W niektórych autach są one chowane – wysuwają się tylko w przypadku zagrożenia.

Obecnie produkowane są trzy rodzaje kabrioletów – dwudrzwiowe, sportowe convertible coupe, czterodrzwiowe convertible sedan, zazwyczaj bardziej luksusowe, a także małe dwuosobowe, sportowe roadstery. Convertible coupe i convertible sedan są wersjami popularnych modeli. Natomiast roadstery od samego początku projektuje się jako auta bez dachu, są to zatem najbardziej rasowe kabriolety w motoryzacyjnym świecie.

Przyjemnie i bez szumów

Kabriolety od zawsze kojarzyły się z przyjemnością prowadzenia, zatem producenci wyposażają je w mocniejsze silniki. A poza tym mają one na pokładzie wszystko to, co standardowe auta – podstawowe i zaawansowane systemy bezpieczeństwa, multimedia i wiele innych.

Specjalny kształt nadwozia i przedniej szyby sprawia, że w większości modeli wyeliminowano szumy i niepotrzebne powiewy wiatru. Zawsze można podnieść szyby, aby uzyskać aerodynamikę, niemalże taką samą, jak przy samochodach z zamkniętym nadwoziem. I nie trzeba używać klimatyzacji. Czyste powietrze, zapach lasu, nadmorska bryza – to naturalna klimatyzacja w kabriolecie.

Teoretycznie kabriolet nie nadaje się do pełnienia roli auta rodzinnego. Zazwyczaj jest dwuosobowy, a w jego bagażniku mieści się składany dach. Ale, przy odrobinie pomysłowości wszystko jest możliwe…

Największą zaletą kabrioletu jest to, że auto starzeje się znacznie wolniej od pojazdów z zamkniętym nadwoziem.

Moda na kabriolety w Polsce

W 2016 roku w Polsce sprzedano 474 nowe kabriolety. To o 39 % więcej, niż rok wcześniej. Do kraju sprowadzono też setki kabrioletów używanych. Wśród aut nowych w czołówce znalazły się roadster Mazda MX5, Mercedes C, BMW 4 i Ford Mustang.

Sportowo lub dostojnie

Kabriolet nadaje się do rożnego rodzaju eksploatacji. Można nim jeździć ostro, sportowo, z werwą, można też dostojnie, spokojnie, wykorzystywać auto do zwiedzania pięknych okolic.

Tylko w kabriolecie można poczuć wiatr we włosach, albo rozkoszować się jazdą pod gwiaździstym niebem.

Dach miękki lub twardy

Twardy, metalowy dach kabrioletu sprawia, że w środku jest ciszej w czasie jazdy, ale znów jego konstrukcja jest większa i zajmuje więcej miejsca w bagażniku.

Kabriolet w czasie jesieni i zimy – nie ma się czego obawiać

Zimą, przy zamkniętym dachu i pracującym ogrzewaniu, wnętrze kabrioletu zapewnia taki sam komfort, jak w autach ze standardowym dachem. Producenci stosują tak zwany windshot – specjalną siatkę za przednimi fotelami, której zadaniem jest zapobieganie powstawaniu wirów powietrza. Dzięki niej można jeździć kabrioletem także w chłodniejsze dni, korzystając ze standardowych nawiewów ciepłego powietrza.

Czy eksploatacja kabrioletu jest uciążliwa i droga?

Kabriolet wymaga pewnych dodatkowych czynności. W przypadku materiałowego dachu trzeba pamiętać o jego konserwacji dwa razy do roku. Trzeba pamiętać o tym, aby nie składać mokrego dachu. Nowoczesne materiały są bardzo odporne na zniszczenia i warunki atmosferyczne. Trzeba pamiętać o serwisowaniu konstrukcji dachu i smarowaniu jej przy użyciu specjalnych środków. Trzeba tez regularnie usuwać zanieczyszczenia – kurz, brud, liście, igły z drzew itd z dachu i jego mechanizmów. Kabrioletu nie trzeba trzymać w garażu – ale warto zakupić zwykłą plandekę materiałową, aby go chronić przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

W przypadku kabrio trzeba pamiętać o tym, aby w czasie deszczowego dnia rozkładać jego dach, nawet w czasie kilkuminutowego postoju. Poza tym, w czasie jazdy z otwartym dachem wnętrze łatwiej się brudzi i trzeba je częściej sprzątać. Auto jest też cięższe od swoich odpowiedników (zatem nieco więcej pali) i głośniejsze.

Mazda MX-5 – lider sprzedaży nowych kabrioletów w Polsce

Czwarta generacja dwuosobowego roadstera Mazda MX-5 produkowana jest od 2014 roku. Auto ma śmiałą, aerodynamiczną sylwetkę z mocno wyeksponowanymi, masywnymi nadkolami. Uwagę zwracają także pięknie zaprojektowanie reflektory i linia, wyraźnie oddzielająca pas tylny od reszty auta. Mazda MX-5 mierzy 3915 mm długości, 1730 mm szerokości i 1235 mm wysokości. Kształt jej nadwozia i niskość sprawiają, że doskonale trzyma się drogi. Pod maską auta pracują nowoczesne silniki benzynowe z rodziny SkyActiv – podstawowa jednostka ma moc 131 KM. Napęd, jak przystało na rasowe auto sportowe, przekazywany jest na tylną oś, za pośrednictwem sześciobiegowego automatu albo sześciobiegowej skrzyni manualnej.

Nowoczesne wnętrze roadstera definiuje elegancka kierownica, czytelna deska rozdzielcza i duży wyświetlacz o przekątnej 7 cali.

Producent zadbał o idealny rozkład masy – po 50 % na każdą oś. Na tylnej osi pracuje zawieszenie wielowahaczowe. Samochód ma 130 litrowy bagażnik.

Zgodnie z filozofią Drive Together, samochód ma tworzyć jedność z kierowcą. To nie tylko niezwykle szybka reakcja na naciśniecie pedału gazu (silnik połączony sztywno z dyferencjałem na tylnej osi) i hamulca oraz świetny, precyzyjny układ kierowniczy. Mazda MX-5 uzupełnia świadomość sytuacyjną kierowcy, wykorzystując między innymi system monitorowania martwego pola w lusterkach, system monitorowania ruchu poprzecznego przy cofaniu a także adaptacyjne reflektory przednie z funkcją doświetlania zakrętów.

Mazda MX-5 to kabriolet z twardym dachem i o 5 mm niższy od niego kabriolet z dachem miękkim.  W przypadku twardego dachu tylne okno składa się wraz z dachem.

Kabriolety to bardzo ciekawe i oryginalne auta, które są coraz popularniejsze w Polsce. Widać do po statystykach sprzedaży, statystykach importu, a nawet wydarzeniach, które grupują wielbicieli aut bez dachu.

Artykuł powstał we współpracy z producentem japońskich samochodów marki Mazda: https://www.mazda.pl

#Kabriolet#Mazda

Previous Post

Next Post

Comments

  1. Piotr
    8 sierpnia 2017 - 09:11

    Muszę się zgodzić z tym artykułem. Na naszych polskich drogach co raz więcej kabrioletów. Według mnie to dobrze, sam zastanawiam się poważnie nad zakupem czegoś , raczej używanego na przyszły sezon, bo teraz już trochę za późno.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *