Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jakie są ograniczenia prędkości i gdzie obowiązują?

22 sierpnia 2023 AutoFanatyk 0 Comments

Ograniczenia prędkości są jedną z podstawowych zasad rządzących poruszaniem się po drodze. Stosując się do nich, minimalizujemy ryzyko wypadków, zwiększamy swoje szanse na szybką reakcję, a także zapewniamy bezpieczeństwo innym uczestnikom ruchu oraz osobom postronnym. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, gdzie obowiązują górne granice szybkości i ile konkretnie wynoszą. W ten sposób zyskasz cenną wiedzę, z której będziesz potem rozliczany na egzaminie na prawo jazdy.

Dopuszczalna prędkość w obszarze niezabudowanym

Najistotniejszym podziałem obszarów z ograniczeniami szybkości poruszania się samochodami jest ten, który dotyczy miejsc zabudowanych oraz niezabudowanych. Do tych pierwszych jeszcze wrócimy.

Jak rozpoznać obszar niezabudowany? Najłatwiej po znaku D-43 lub tabliczce z przekreśloną nazwą miasta czy wsi. Teren przy drodze wyróżnia się brakiem zabudowy miejskiej, wiejskiej oraz przemysłowej. W jego bezpośrednim otoczeniu nie ma więc budynków ani ruchu pieszego.

Nie oznacza to jednak, że można pędzić tam na oślep. Ograniczenia prędkości dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wyglądają w następujący sposób:

  • 90 km/h na zwykłych drogach,
  • 100 km/h na jednojezdniowych drogach ekspresowych,
  • 120 km/h na dwujezdniowych drogach ekspresowych,
  • 140 km/h na autostradach.

Dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym

Dużo większe ograniczenia można spotkać tam, gdzie występuje miejska, wiejska lub przemysłowa zabudowa. Taki teren zaczyna się znakiem D-42 lub nazwą miejscowości. Łatwo go rozpoznać już po tym, że przy drodze znajdują się różnego rodzaju budynki – zarówno mieszkalne, jak i przemysłowe. A to zapowiada wzmożony ruch pieszych.

Aby zminimalizować ryzyko wypadków oraz zapewnić kierowcom wystarczająco dużo czasu na reakcję, w terenie zabudowanym pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3 ton nie mogą przekraczać 50 km/h. W przypadku strefy zamieszkania (znak D-40) jest to nawet 20 km/h, a dochodzi do tego jeszcze konieczność ustępowania pierwszeństwa pieszym w każdym – bez wyjątku – przypadku.

Czy dopuszczalna prędkość jest zawsze taka sama?

Oczywiście od wskazanych powyżej zasad istnieją pewne odstępstwa. Dlaczego? Ponieważ są bardzo ogólne, więc nie biorą pod uwagę lokalnych uwarunkowań. Jest to po prostu niemożliwe. Dlatego właśnie należy rozglądać się za znakami B-33, czyli charakterystycznymi czerwonymi kółkami z czarną wartością liczbową. Mogą one obniżyć lub zwiększyć dopuszczalną prędkość w zależności od warunków panujących na drodze. Dobrym przykładem jest bardzo zły stan nawierzchni, który wymaga od kierowców zwolnienia.

Dobrze się przygotuj na test na prawo jazdy

Skoro już wiesz, jaką prędkość możesz rozwinąć na konkretnych obszarach, to już część przygotowań do zdobycia „prawka” masz za sobą. To jednak dużo rozleglejszy temat, więc polecamy użyć aplikacji do przeglądu bazy danych pytań oraz wglądu w statystyki odbytych egzaminów. Dzięki niej nauka na testy na prawo jazdy staje się dużo łatwiejsza, a co najważniejsze – skuteczniejsza. Sprawdź na własną rękę jakie to proste dzięki programowi online!

#nauka na testy na prawo jazdy

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *