Jak wybrać tarczę szlifierską do metalu?
17 czerwca 2021 Material zewnetrzny 1 Comment
W swoim garażu czy warsztacie powinniśmy mieć wiele narzędzi i sprzętów, które przydadzą się nam w pracach naprawczych przy naszym aucie, ale także w warunkach codziennych. Z pewnością na jego wyposażeniu znaleźć się powinny również tarcze szlifierskie, oczywiście przede wszystkim do metalu. Skoro tak, postanowiliśmy sprawdzić, jak wybrać tarczę do szlifowania metalu.
Rozmiar tarcz do szlifowania metalu
Jeśli wybieramy tarczę do metalu, powinniśmy stawiać na najbardziej uniwersalne rozmiary. Pod tym względem wyróżniamy bardzo różne średnice, tj.:
Tarcze do metalu 115 mm – niewielkie tarcze do miniszlifierek i małych pił. Pamiętajmy, że z reguły są to kompaktowe urządzenia o niewielkiej mocy (do 900W), które nie pracują przez dłuższy czas z dużą prędkością. Sprawdzą się przy obróbce m.in. aluminium.
Tarcze do metalu 125-150 mm – stosowane w urządzeniach o większej mocy silnika (np. 900-1200W). To sprzęty, które pracują ze zróżnicowaną prędkością i pod różnym kątem. Możemy z nimi pracować dłużej, na przykład szlifując nimi stal. Dlatego dobrze sprawdzają się w warunkach domowych.
Tarcze do metalu 210-230 mm – do urządzeń o mocy powyżej 2000W, którymi możemy wykonywać prace o większym obciążeniu. Bez trudu obrobimy nimi metal o średniej twardości.
Tarcze do metalu 350-400 mm – największe tarcze, które są przeznaczone do przemysłowych maszyn stacjonarnych. Możemy nimi ciąć zróżnicowane materiały metalowe, również te o dużej twardości.
Inne parametry tarcz szlifierskich do metalu
Jeśli nabywamy dyski do szlifowania metalu, oczywiście pod uwagę powinniśmy brać nie tylko ich rozmiar. Ważne jest też ich przeznaczenie, a więc materiał, którym są one dedykowane. Poza tym należy inwestować w tarcze wysokiej trwałości, które gwarantują dłuższą żywotność. Dlatego powinny to być tarcze odporne na działanie korozji.
Pamiętajmy też, że konstrukcja traczy może być specjalnie wzmocniona, na przykład włóknem szklanym. Tarcze szlifierskie do metalu powinny też mieć na powierzchni ściernej węglik krzemu czy mix korund, co przekłada się na większą wytrzymałość materiału.
W końcu liczy się twardość. Tarcze do szlifowania metalu nie muszą charakteryzować się wysoką twardością, ale mogą mieć ją niską lub średnią. Na pewno wysokiej twardości wymagają tarcze stosowane na przykład w ukośnicach.
Ważna jest też marka samej tarczy. Powinniśmy więc stawiać wyłącznie na tarcze cenionych i renomowanych producentów, którzy dostarczają na rynek najlepsze produkty w tej kategorii. Do takich firm na pewno należą m.in. Dedra, DEWALT, YATO, Makita czy Inco Flex.
Tarcza szlifierka a dysk do cięcia metalu
Jak wspomnieliśmy we wstępie, najlepiej nabywać tarcze uniwersalne. Dotyczy to nie tylko rozmiaru, ale też przeznaczenia. Na rynku znajdziemy dyski, które wykorzystamy do cięcia, ale również założymy do szlifierek. To jak najbardziej możliwe, choć nie zawsze. Najbardziej uniwersalne są niewielkie dyski o średnicy do 200 mm.
Poza tym kluczową wartością jest twardość takiej tarczy. Cienkie tarcze, o grubości 0,8-3 mm nie nadają się więc do szlifowania, a wyłącznie cięcia. Jeśli wykorzystamy je w szlifierkach, najprawdopodobniej szybko ulegną one zniszczeniu. Poza tym będzie nam trudno obrobić nimi materiał. Stąd przyjmuje się, że tarcze do szlifowania metalu powinny mieć grubość przynajmniej 6 mm, najlepiej z dodatkowym wzmocnieniem i pokryte materiałem ściernym, dzięki czemu praca jest jeszcze dokładniejsza.
InterFleet
18 czerwca 2021 - 12:24
Czeka mnie remont domu i planuje zakupić właśnie tarczę. Z tego co widzę to nie jest tak łatwy wybór.