Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jak używać alkomatu? Czego nie robić przed i w czasie pomiaru alkomatem?

27 czerwca 2018 AutoFanatyk 1 Comment

Piłeś – nie jedź! Niby oczywiste, ale wielu kierowców ma z tym wyraźne problemy. W stwierdzeniu, czy możemy bezpiecznie prowadzić, pomoże nam alkomat. Ale co robić, by to urządzenie działało jak najlepiej?

Czym jest alkomat?

Alkomat, czyli inaczej mówiąc tester trzeźwości, to urządzenie, za pomocą którego można zmierzyć ilościową zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, co pozwala określić zawartość alkoholu we krwi. Umożliwia nam to sprawdzenie, czy nie przekracza ona dozwolonych dla kierowców norm. Dzięki temu urządzeniu wiemy, kiedy absolutnie nie powinniśmy zajmować miejsca za kierownicą. Alkomaty, jak możemy zobaczyć na lucann.pl/alkomaty-wszystkie.html, występują w wielu różnych rodzajach. Jednak żeby dobrze działały i nie przekłamywały wyników, trzeba stosować się do kilku ważnych reguł.

Nie zapominaj o kalibracji

Alkomat, jak każde urządzenie, może się psuć. A zepsuty będzie, rzecz jasna, przekłamywać wyniki. Rozbieżność między wskazaniami alkomatu a stanem rzeczywistym może być tym większa, im więcej czasu minęło od jego ostatniej kalibracji. Jako urządzenie pomiarowe trzeba poddawać go okresowym przeglądom i regulacjom.

Kalibracja jest wykonywaną w serwisie czynnością, której celem jest właśnie wyregulowanie alkomatu tak, by zapewnić jak największą dokładność pomiaru. Jest to koniecznością, ponieważ sensory, od których ona zależy, z czasem się rozregulowują. Jak często trzeba przeprowadzać kalibrację? To już zależy od typu sensora i materiałów, z jakich został wykonany. Może wymagać kalibracji co kilkadziesiąt, kilkaset lub kilka tysięcy pomiarów. Wskazania, jak często powinno się ją przeprowadzać, powinny znajdować się w instrukcji obsługi alkomatu albo na jego karcie gwarancyjnej.

Nie wykonuj pomiaru bezpośrednio po spożyciu alkoholu

Nie badaj się alkomatem zaraz po tym, jak wypijesz coś mocniejszego. W ten sposób rozkalibrujesz urządzenie. A jeżeli wykonasz więcej takich nieprawidłowych pomiarów, może dojść nawet do spalenia sensora. Pamiętaj, że pomiędzy ostatnim spożyciem alkoholu a pomiarem powinno upłynąć przynajmniej pół godziny.

Nie powinieneś wykonywać pomiaru także bezpośrednio po wypaleniu papierosa, zwłaszcza jeżeli masz alkomat z sensorem półprzewodnikowym – trzeba odczekać przynajmniej kilkanaście minut.

Wykonuj pomiar w odpowiedniej temperaturze

Niskie temperatury nie wpływają dobrze na działanie alkomatu. Dlatego nie powinno się w takich warunkach przeprowadzać pomiaru – to urządzenie najlepiej działa w temperaturze pokojowej. Lepiej też nie przechowywać zimą alkomatu w samochodzie. Skraplająca się wówczas w ustniku i okolicach sensora para nie wpływa na urządzenie korzystnie, więc lepiej znajdź mu jakieś cieplejsze miejsce.

Wykonuj pomiary seryjne

Jeśli chcesz mieć pewność, że ilość alkoholu w twojej krwi nie przekracza dopuszczalnych norm, nie powinieneś ograniczać się tylko do jednego pomiaru. Trzeba mieć na uwadze, że nawet najdoskonalszy alkomat to tylko elektroniczne urządzenie i jak każde inne może się zepsuć. Dlatego nie powinieneś ufać mu bezgranicznie. Najrozsądniej jest wykonać serię pomiarów, by zminimalizować możliwość błędu.

Zaleca się, aby wykonywać trzy testy w odstępach piętnastominutowych. Taka procedura ma tę zaletę, że pozwoli ci stwierdzić, czy zawartość alkoholu w wydychanym przez ciebie powietrzu rośnie czy maleje.

#alkomat#pomiar

Previous Post

Next Post

Comments

  1. Wetalk
    26 maja 2021 - 17:49

    Prosta zasada, jak się piło to się nie jeździ. Wiem, że wypiłem więcej alkoholu dzień wcześniej to na następny dzień nie prowadzę. Nie ma co ryzykować swojego zdrowia i innych, a jak ma się problem z alkoholem to trzeba szukać pomocy, niestety większość twierdzi, że problemu nie ma.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *