Jak sfinansować zakup wymarzonego samochodu?
17 maja 2023 Material zewnetrzny 0 Comments
Po wielu tygodniach poszukiwań znalazłeś swój wymarzony samochód, ale jego cena znacząco przewyższa założony na ten cel budżet? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mimo wszystko został jego właścicielem. Możesz udać się do banku z wnioskiem o kredyt i w ten sposób uzyskać środki na jego zakup. Sprawdź, co musisz wiedzieć o poszczególnych rodzajach kredytu, które możesz przeznaczyć na swoje nowe auto.
Kredyt gotówkowy na nowe auto – co musisz o nim wiedzieć?
Kredyt gotówkowy jest wypłacany przez bank w gotówce na rzecz klienta, a środki te mogą być przekazane zarówno w formie fizycznej, jak i przelane na wskazane konto bankowe. Charakterystyczne dla tego rodzaju pożyczki jest to, że:
- można ją przeznaczyć na dowolny cel, w tym na zakup samochodu,
- bank nie weryfikuje tego, na co zostały wydane pożyczone pieniądze,
- klient może zaciągnąć od kilku do nawet dwustu tysięcy złotych,
- maksymalny okres spłaty wynosi 10 lat.
Musisz jednak mieć świadomość tego, że złożenie wniosku w banku nie jest równoznaczne z przyznaniem kredytu. Bank zweryfikuje bowiem Twoją zdolność, a także przeanalizuje dotychczasową historię zobowiązań. Parametry te wpływają również na to, jaką kwotę będziesz mógł pożyczyć.
Oferty kredytów gotówkowych znajdziesz praktycznie we wszystkich bankach działających na rynku. Tak duży ich wybór najczęściej sprawia problemy związane z podjęciem decyzji odnośnie tego, która z propozycji jest najkorzystniejsza. Aby ją sobie ułatwić, warto skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych dostępnego pod linkiem finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe. Znajdziesz tam praktyczne zestawienie wielu różnych propozycji dopasowanych do Twoich potrzeb.
A może kredyt samochodowy?
Jest to rodzaj kredytu celowego, który bank przyznaje na zakup samochodu lub innego pojazdu. Jeśli planujesz taki wydatek, to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę tę opcję finansowania, gdyż może się okazać, że otrzymasz korzystniejsze warunki niż w przypadku pożyczki gotówkowej. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zapoznaj się z rankingiem dostępnym pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/. Dzięki niemu zdecydowanie szybciej znajdziesz ofertę dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.
Analizując poszczególne propozycje, szczególną uwagę zwróć na całkowite koszty takiego kredytu. To od nich zależy, jak wysoka będzie Twoja rata. Składają się na niego następujące czynniki:
- prowizja banku – jest to wynagrodzenie dla instytucji finansowej za przyznanie środków,
- oprocentowanie – jest ono określane w skali roku i na jego podstawie obliczana jest wysokość odsetek,
- opłaty dodatkowe – bank może doliczać dodatkowe koszty np. za rozpatrzenie wniosku czy wycenę pojazdu.
Warto więc wnikliwie przeanalizować to, ile finalnie będziesz musiał oddać do banku. Pozwoli Ci to wybrać najtańszy kredyt samochodowy. Pamiętaj jednak, że nie tylko koszty powinny wpływać na Twoją decyzję. Przede wszystkim dowiedz się, czy wybrany kredyt będziesz mógł przeznaczyć na zakup pojazdu, który Cię interesuje. Zweryfikuj również, czy Twoja zdolność kredytowa jest na odpowiednim poziomie. Różne banki mogą w odmienny sposób podchodzić do tej kwestii. Istotny jest także sposób załatwiania wszystkich formalności. Dowiedz się, czy będziesz mógł to zrobić przez Internet, czy konieczna będzie wizyta w oddziale banku.
Co zamiast kredytu? Alternatywne formy finansowania zakupu samochodu
Jeśli po sprawdzeniu rankingów kredytów dostępnych na stronie https://finanse.rankomat.pl/ stwierdzisz, że z różnych przyczyn nie możesz z nich skorzystać, to masz też możliwość zdecydowania się na alternatywne formy finansowania zakupu samochodu. Jedną z nich jest leasing. Wyróżnia się jego następujące rodzaje:
- leasing operacyjny – najczęściej wybierany, pozwala na wliczenie w koszty podatkowe pełnych rat spłacanych za możliwość korzystania z pojazdu,
- leasing finansowy – w jego przypadku podatek VAT nalicza się tylko od części odsetkowej,
- leasing konsumencki – w odróżnieniu od dwóch poprzednich typów finansowania ten jest dostępny dla osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej.
To, z jakiego rodzaju leasingu możesz skorzystać, zależy więc głównie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą czy też nie. Na rynku znajdziesz sporo firm oferujących taki rodzaj finansowania. Jeśli zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie leasing czy kredyt samochodowy lub gotówkowy, porównaj dostępne opcje pod względem kosztów. Dzięki temu dowiesz się, która opcja jest dla Ciebie korzystniejsza.
Zakup samochodu wiąże się najczęściej ze sporym wydatkiem, ale jeśli nie masz na ten cel zgromadzonych oszczędności, to możesz skorzystać z przedstawionych rozwiązań. Każde z nich ma swoje wady i zalety, ale zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę. Korzystając z kalkulatorów oraz rankingów ofert dostępnych w Internecie, porównasz je w łatwy i wygodny sposób bez wychodzenia z domu. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na dojazdy do banku czy stanie w kolejkach. Jeśli masz problem z samodzielnym podjęciem decyzji, zawsze możesz skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy finansowego.
Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/