Jak przygotować nasz samochód na wyjazd wakacyjny, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów?
18 lipca 2019 AutoFanatyk 2 komentarze
Jak co roku duża część polskich kierowców wybiera się własnymi samochodami na długo oczekiwane wakacje, co zazwyczaj kończy się miłymi lub smutnymi wspomnieniami…
Jednak nie dla wszystkich taki wyjazd może się skończyć dobrze. Dlatego aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, postanowiliśmy przygotować razem z Pomocą drogową ANHOL z Gorzowa Wielkopolskiego listę obowiązkowych zadań, jakie warto wykonać przed planowanym wyjazdem na wakacje czy udaniem się w inną dłuższą trasę.
1. Przegląd samochodu, którym udajesz się w trasę.
Jeżeli wybierasz się w długą podróż nad polskie morze, w góry czy trasy po Europie, warto dokonać porządnego przeglądu u mechanika. Głównie zwracaj uwagę na stan pasków, zawieszenie, układ wydechowy, hamulce i układ chłodzenia. Jeśli przed wyjazdem zbliża się termin wymiany oleju, zalecamy go wymienić. Dodatkowo warto sprawdzić stan akumulatora. Klienci często wzywają pomoc drogową, ponieważ samochód nie chce odpalić. Lepiej jest wymienić akumulator przed wyjazdem niż podczas podróży, gdyż koszt wymiany w trasie kosztuje często kilkakrotnie więcej.
2. Sprawdź czy masz odpowiednie dodatkowe wyposażenie samochodu.
Przed podróżą trzeba zwrócić szczególną uwagę na apteczkę, gaśnicę i trójkąt. Warto też zaopatrzyć się w komplet dodatkowych żarówek, aby zaoszczędzić sporą kwotę. Niejednokrotnie klienci, których zatrzymała policja, wzywają pomoc drogową, aby dowiozła jedną żarówkę. Natomiast koszt wezwania pomocy drogowej to około 200 PLN plus oczywiście cena żarówki.
Zalecamy też zabrać z sobą komplet niezbędnych narzędzi:
- Koło zapasowe ze sprawdzoną ilością powietrza
- Lewarek
- Klucz do odkręcania kół
- Wkrętaki
- Kombinerki z obciążnikami
- Nożyk
- Kable rozruchowe
- Linkę holowniczą
- Opaskę uciskową
Tak przygotowane dodatkowe wyposażenie samochodu może znacząco nas uchronić przed niepotrzebnymi kosztami.
3. Sprawdź kiedy upływa termin OC oraz przeglądu.
Często zdarza się, że podekscytowani wyjazdem, który długo planowaliśmy, zapominamy o podstawach typu przegląd samochodu czy wykupienie OC. Przez takie niedopatrzenie może zatrzymać nas policja i odebrać dowód rejestracyjny, a nasza podróż się zakończy. W razie kolizji czy wypadku konsekwencje są dużo poważniejsze. Warto więc upewnić się przed wyjazdem, czy posiadamy ważne OC i badania.
4. Jeżeli jedziesz poza granice Unii Europejskiej, zadbaj o Zieloną Kartę.
Polskie ubezpieczenie OC ważne jest wyłącznie na terenie Unii Europejskiej. Jeśli wybieramy się poza granicę państw członkowskich, musimy dodatkowo wykupić Zieloną Kartę. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ją gratis do wykupionego ubezpieczenia OC. Aby otrzymać Zieloną Kartę, musimy jedynie udać się do najbliższej placówki naszego ubezpieczyciela lub zadzwonić na infolinię.
5. Roztargnienie
Po rozmowie z Pomocą Drogową ANHOL doszliśmy do wniosku, iż klienci popełniają w trasie dwa główne błędy; mylą się przy tankowaniu paliwa i w roztargnieniu zatrzaskują kluczyki od swojego auta. Jedyne co możemy w tym przypadku poradzić, to aby pamiętać o kluczykach przy opuszczaniu auta i aby dokładnie sprawdzać, jakie paliwo tankujemy, zanim chwycimy za pistolet dystrybutora.
Są to porady, do których warto się stosować. Jeżeli macie jakieś inne pomysły, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, napiszcie nam w komentarzu. Za wszystkie informacje będziemy bardzo wdzięczni.
Paweł Roguszek
22 lipca 2019 - 16:18
Przerabiałem temat kiedy jechałem do Chorwacji. Na kartce miałem wypisane sobie wszystkie najmniejsze i większe rzeczy związane z samochodem o jakie musiałem zadbać w związku z wyjazdem, by o jakiejś nie zapomnieć. A więc od wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, przez sprawdzenie płynów po kupno jakichś dodatkowych rzeczy do samochodu. Jednak blisko 4000 km w obie strony to niezły dystans.
Bart
2 września 2019 - 23:14
polecam zajrzeć na stronę https://motopiema.pl , zakupić co potrzeba i w drogę 🙂