Jak przygotować auto do zimy?
19 lutego 2017 AutoFanatyk 0 Comments
Nawet, jeśli polskie zimy są uważane za łagodne, przynajmniej raz na jakiś czas pogoda za oknem potrafi dość mocno dać się we znaki. Odczuwają to również kierowcy zwłaszcza, jeśli ich pojazdy nie są przygotowane na zmiany, jakie mają nastąpić. Jak zatem przygotować auto do zimy?
Na problemy z odśnieżaniem
Gdy nocą spadnie śnieg i chwyci mróz, należy liczyć się z tym, że rano kierowcę czekać będzie odśnieżanie. Z odpowiednim wyprzedzeniem warto więc zaopatrzyć się w zmiotkę i skrobaczkę, jeśli zaś zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie pojazdu, ciekawym rozwiązaniem z pewnością okaże się również odmrażacz do szyb w płynie. To ostatnie rozwiązanie zwraca na siebie uwagę nie tylko dlatego, że nie pozostawia niewielkich zarysowań, co jest charakterystyczne dla skrobaczki. Jego zaletą jest również to, że działa wyjątkowo szybko.
Problemem może też okazać się samo dostanie się do samochodu, nie zaszkodzi więc, jeśli zawczasu zastanowimy się nad tym, jak zabezpieczyć zamki. Tu najlepszym rozwiązaniem jest odmrażacz, warto więc mieć go zawsze przy sobie – w torebce lub w kieszeni spodni. Pewna grupa kierowców poleca wcześniejsze smarowanie zamków, nie jest to jednak najlepszy pomysł, zwykle smarowanie zamków sprawia bowiem, że otworzenie pojazdu jest jeszcze trudniejsze.
Płyny eksploatacyjne i ich znaczenie
Jeszcze przed nadejściem zimy należy zorientować się, jaka jest temperatura, w której zamarza płyn znajdujący się w układzie chłodzenia. Latem nie zwracamy na to uwagi, w skrajnym przypadku nasza niefrasobliwość może jednak doprowadzić nawet do zniszczenia silnika. Teoretycznie, temperatura taka wynosi około -37 stopni, jeśli jednak pojazd ma już swoje lata, a do tego nie jesteśmy jego pierwszymi właścicielami, nie można mieć takiej pewności.
Akumulator i alternator gotowe do zimy
Zima to także okres, w którym wielu kierowców przekonuje się, że ich akumulator nie jest w najlepszym stanie. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że w kluczowym momencie nie odmówi nam posłuszeństwa, powinniśmy poszukać wsparcia u specjalisty zawodowo zajmującego się jego testami. Nie mniej istotna jest dobra kondycja samego układu hamowania. Ta może być zmierzona przez nas samodzielnie, jeśli jednak nie mamy pewności, czy potrafimy to zrobić dobrze, najlepiej skorzystać z pomocy mechanika.
Opona idealna na zimę
Nie do pomyślenia jest przemierzanie zaśnieżonych dróg na oponach letnich, trudno zaś nie zgodzić się i z tymi ekspertami, których wątpliwości budzą także opony całoroczne. Specjalne opony na zimę charakteryzują się zdecydowanie większą stabilnością, skracają drogę hamowania i sprawiają, że pojazd lepiej trzyma się podłoża, co zmniejsza ryzyko wpadnięcia w poślizg. Zmiana opon to zresztą nie tylko wyższy poziom bezpieczeństwa kierowców i pasażerów. To również wkład w większą pewność innych użytkowników ruchu drogowego. Warto pamiętać i o tym, że zimą dziury w jezdni są znacznie większym zagrożeniem niż latem, dobrze jest więc posiadać przy sobie narzędzia niezbędne do zmiany koła zapasowego.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez JHL – zakład mechaniczny specjalizujący się w serwisowaniu samochodów francuskich.