Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jak przebiega kasacja pojazdów?

6 lipca 2021 Material zewnetrzny 4 komentarze

Kasacja samochodu jest jedynym legalnym sposobem na pozbycie się auta, którego nie da się lub nie opłaca się już naprawić ani sprzedać. Złomowanie pojazdu wycofanego z eksploatacji to też najbardziej racjonalna droga uniknięcia konieczności opłacania składek ubezpieczeniowych za samochód, który nie jest i nie będzie już używany. Jak wygląda złomowanie pojazdów? Gdzie przeprowadzić demontaż samochodu niezdatnego do użytku?

Na czym polega demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji?

Demontaż samochodów zgodnie z przepisami prawa możliwy jest jedynie w punktach złomowania aut, które posiadają zezwolenie na prowadzenie tego rodzaju działalności. Są to przede wszystkim stacje demontażu pojazdów, które prowadzą utylizację i recykling samochodów wycofanych z eksploatacji na podstawie przepisów Ustawy o Recyklingu Pojazdów Wycofanych z Eksploatacji. Złomowanie samochodu w tych wyspecjalizowanych zakładach daje gwarancję utylizacji pojazdu w sposób bezpieczny dla środowiska i ludzi, a często też opłacalny dla właściciela starego i niesprawnego auta. Stacje demontażu pojazdów przyjmują auta do złomowania wraz z niezbędną dokumentacją potwierdzającą prawo własności auta, a same po kasacji pojazdu wydają zaświadczenie o przeprowadzeniu demontażu samochodu, które jest podstawą do jego wyrejestrowania. Demontaż samochodu rozpoczyna się od pomiaru masy pojazdu przeznaczonego do kasacji. Następnie usuwane są z jego wnętrza i zabezpieczane substancje i materiały zaliczane do odpadów niebezpiecznych, np. paliwo, akumulator, oleje, płyn hamulcowy itp., a także wymontowywane są części, które nadają się do naprawy i ponownego użycia. Pozostałą masę poddaje się recyklingowi, który pozwala odzyskać z pojazdów wiele wartościowych surowców – aluminium, stal, tworzywa sztuczne, szkło. W stacji demontażu pojazdów w Polsce należącej do Stena Recycling, lidera w branży zarządzania odpadami w Polsce i Europie, recykling samochodu obejmuje nawet ponad 90% masy pojazdu przekazanego do złomowania. Recykling obejmuje m.in. karoserię, szyby, uszczelki, elementy instalacji elektrycznej, zderzaki, opony. Dzięki temu złomowanie auta daje możliwość pozyskania dodatkowej gotówki.

Złomowanie pojazdów – co warto wiedzieć o kasacji samochodu

Rozwiązanie umowy OC możliwe jest jedynie na podstawie zaświadczenia wydawanego przez certyfikowane stacje demontażu pojazdów, dlatego przekazanie samochodu do złomowania w nielegalnym punkcie nie rozwiąże problemu obowiązkowego opłacania składek. Demontaż pojazdu poza uprawnionymi do tego zakładami to także działanie, które może nieść ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i środowiska. Warto również wiedzieć, że sprawdzone i profesjonalnie działające stacje demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji oferują rzetelną wycenę złomowanego pojazdu, dzięki czemu kasacja samochodu odbywa się w nich na atrakcyjnych warunkach finansowych. Aby pojazd został przyjęty do kasacji, należy przedstawić dokumenty poświadczające prawo własności, tj. dowód rejestracyjny albo w przypadku jego braku zaświadczenie z policji lub urzędu komunikacji potwierdzające zagubienie bądź kradzież dowodu rejestracyjnego czy karty pojazdu. Jeśli do stacji nie może udać się właściciel samochodu wycofanego z eksploatacji, osoba go reprezentująca musi mieć z sobą pisemne upoważnienie od właściciela auta.

#demontaż#kasacja

Previous Post

Next Post

Comments

  1. Dawid Olszewski
    13 lipca 2021 - 14:37

    Ważne info o OC przy kasacji pojazdu i bardzo fajny artykuł.

  2. Ola
    15 lipca 2021 - 14:50

    Dużo szukałem informacji na temat kasacji samochodu, tutaj udało mi się znaleźć to na czym mi zależało.

  3. Karol
    15 lipca 2021 - 18:06

    Złomowanie auta jest często jedynym sensownym wyjściem, zwłaszcza jeśli jest określona przez ubezpieczyciela szkoda całkowita. W takiej sytuacji prawo obliguje nas do tego, aby udać się na stację demontażu pojazdów.

  4. Robert
    28 lipca 2021 - 17:26

    Miałem kiedyś wypadek prawie nową skodą. Auto przewróciło się na dach z włączonym silnikiem, który się od tego zatarł (złamał się kluczyk). Bardzo lekko poobijane, zostało spisane jako szkoda całkowita. Pewien jestem, że ktoś je jednak przywrócił do ruchu…

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *