Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Finansowanie zakupu samochodu: jaką opcję wybrać?

2 marca 2021 AutoFanatyk 0 Comments

Kredyt? Leasing? Wynajem? Abonament? A może jednak odroczyć wizytę w salonie i kupić auto za własną gotówkę? Opcji finansowania zakupu samochodu jest sporo. Jak wybrać tę najodpowiedniejszą dla nas (i naszego portfela)? Zapoznaj się z krótkim opisem poszczególnych metod. Skorzystaj z krótkiego podsumowania oraz wskazówek i wybierz najlepszą dla siebie. Zaczniemy od najpopularniejszej (szczególnie w segmencie aut używanych) formy zakupu:

1. Gotówka

To najprostszy i najszybszy (nie licząc okresu oszczędzania) sposób na zakup nowego samochodu. Bez obciążeń i ograniczeń związanych z udziałem banku, czy firmy leasingowej w procesie zakupu. Stajesz się pełnoprawnym właścicielem pojazdu zaraz po podpisaniu umowy i uregulowaniu płatności.

Brzmi dobrze, ale jak każda opcja ma również wady.

Plusy:

  • Sam proces zakupu jest szybki i prosty – bez konieczności załatwiania dodatkowych formalności jak w przypadku kredytu.
  • Praktycznie od razu stajesz się właścicielem samochodu i możesz nim dowolnie dysponować.
  • Twoje finanse nie są obciążone długoterminowym zobowiązaniem w postaci kredytu, czy rat leasingu.

Minusy:

  • Musisz dysponować od razu dużą kwotą.
  • Dysponujesz całkowicie samochodem. Jednak jeśli później chcesz go sprzedać, cały proces jest na Twojej głowie.

Jedną z największych barier w zakupie za gotówkę jest konieczność posiadania całej kwoty. Co zrobić, gdy samochód jest potrzebny na już, a na koncie nie ma aż tylu środków?

​ 2. Kredyt gotówkowy lub samochodowy

Kredyt to chyba pierwsze skojarzenie. Opcje są dwie: zwykły kredyt gotówkowy i specjalne kredyty samochodowe. Zasada działania jest praktycznie taka sama, choć oba rozwiązania nieco się różnią.

Jakie są różnice?

Za kredyt samochodowy możesz kupić tylko pojazd – może to być auto, motocykl lub specjalistyczne maszyny. Natomiast dostawca pojazdu może być dowolny: komis, sprzedawca prywatny, salon samochodowy.

Banki pomagają zwykle finansować pojazdy nie starsze niż 10-15 lat, a i koszty kredytu są często uzależnione od tego parametru.

W przypadku kredytu gotówkowego takie ograniczenia nie występują, jednak koszta takiego zadłużenia są zwykle wyższe. Dlaczego?

Bank na czas spłaty kredytu samochodowego staje się współwłaścicielem auta, które jest dodatkowym zabezpieczeniem całości zadłużenia – to obniża ryzyko i koszty kredytu. W ramach takich kredytów często można skorzystać też promocji związanych z zakupem ubezpieczenia itp.

Czy warto więc kupować samochód z pomocą banku?

Plusy:

  • Nie musisz dysponować dużą kwotą na wkład własny – za pomocą kredytu możesz sfinansować cały zakup.
  • Po spłacie zobowiązań stajesz się wyłącznym właścicielem pojazdu.

Minusy:

  • Musisz się liczyć z wydłużeniem procesu zakupu i większą liczbą formalności do załatwienia.
  • W przypadku kredytu samochodowego bank w ramach zabezpieczenia może stać się współwłaścicielem pojazdu do końca umowy lub wziąć w depozyt kartę pojazdu.
  • Kredyt samochodowy narzuca również pewne ograniczenia w wyborze samochodu.

​ 3. Leasing

Opcja bardzo podobna do kredytu. Najczęściej jest kojarzony z ofertą dla firm, ale od 2011 roku z tej formy finansowania mogą skorzystać również osoby fizyczne. Leasing konsumencki jest bardzo popularny za granicą. U nas wciąż to bardzo niewielki fragment tego rynku.

Jak działa leasing?

Wybierasz samochód – używany lub nowy, który chcesz wziąć w leasing. Firma kupuje go i oddaje Ci do użytkowania. Ty w zamian zobowiązujesz się do płacenia miesięcznych rat. Na start dokładasz również wkład własny – to zwykle kwota wynosząca od 1 do 10% wartości leasingowanego auta.

Standardowo takie umowy podpisuje się na 2 do 5 lat. Niektóre firmy wydłużają możliwość leasingowania do 7 lat. Po upływie tego okresu możesz wykupić wóz po atrakcyjnej cenie lub wziąć inny samochód w leasing.

Jaką przewagę ma leasing nad innymi formami finansowania, a gdzie są jego słabe punkty?

Plusy:

  • Niższy wkład własny na początku niż w przypadku zakupu za gotówkę.
  • Formalności są mniej skomplikowane niż w przypadku kredytu.
  • Po zakończeniu umowy możesz wykupić auto lub szybko wymienić samochód na inny, bardziej dostosowany do zmieniających się potrzeb.

Minusy:

  • Do czasu wykupu właścicielem samochodu jest firma leasingowa.
  • Podobnie jak w przypadku kredytu samochodowego występują ograniczenia w przypadku zakupu samochodu używanego.
  • W przeciwieństwie do oferty dla firm dla samochodów w leasingu konsumenckim nie ma żadnych ulg podatkowych.

​ 4. Auto na abonament/Najem długoterminowy

To stosunkowo nowy i zyskujący na popularności pomysł. Częściej wybierany przez klientów biznesowych.

Zasada jest taka sama jak w abonamencie za telefon, czy telewizję. Płacisz miesięczny abonament, a w zamian możesz korzystać z wybranego samochodu w określonym limicie kilometrów.

W przypadku tej formy finansowania nie ma możliwości wykupu samochodu po zakończeniu okresu wynajmu lub kwota wykupu jest bardzo wysoka i nieopłacalna.

Jeśli idea korzystania bez posiadania Cię nie przeraża, to jest to ciekawa opcja. Co jeszcze możesz zyskać, korzystając z abonamentu? Czego nie dostaniesz w takiej ofercie?

Plusy:

  • Nie płacisz za cały samochód, tylko za używanie go. W cenie abonamentu można uwzględnić dodatkowe koszty np. opony zimowe i ich wymianę, serwisowanie, ubezpieczenie itp.
  • Po każdym zakończonym okresie wynajmu możesz wsiąść w nowy samochód. W przypadku kredytu czy leasingu z wykupem zostajesz ze starzejącym się modelem.
  • Nie ma konieczności wpłaty wstępnej, a opłaty zwykle są nieco niższe niż w przypadku kredytu, czy leasingu.

Minusy:

  •  Opcji wykupu zwykle nie ma lub jest ona nieopłacalna.
  •  Jesteś ograniczony wybranym limitem kilometrów. Jego przekroczenie skutkuje naliczeniem dodatkowych opłat.

Jak wybrać optymalną formę finansowania?

Gdy chodzi o pieniądze (szczególnie te duże), nie warto się spieszyć. Dlatego przy wyborze sposobu finansowania zakupu nowego samochodu uzbrój się w cierpliwość, czas i… kalkulator.

​ 1. Określ swoje potrzeby

Zastanów się jakiego samochodu potrzebujesz i w jaki sposób będziesz z niego korzystał. Ustal priorytety: zastanów się, czy posiadanie samochodu na własność jest dla Ciebie kluczowe, czy wolisz większą elastyczność w wymianie na inny model.

​ 2. Ustal stan swojego budżetu

Przejrzyj historię konta bankowego i własne zestawienia domowych wydatków. To pomoże Ci ustalić kwotę, jaką możesz przeznaczyć na ratę lub abonament. Zrób to ostrożnie i bez zbytniego optymizmu – tak, by rata nie była dużym obciążeniem dla budżetu.

​ 3. Zbierz i porównaj oferty

Zapoznaj się z poniższym zestawieniem przedstawionych wcześniej form finansowania i wybierz te, które najlepiej spełniają Twoje kryteria:

Zbierz z banków lub firm kilka ofert, które odpowiadają Twoim potrzebom i mieszczą się w przewidzianym budżecie. Przeanalizuj i przelicz dokładnie wszystkie opcje. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na koszty dodatkowe (opony, ubezpieczenie itp.).

Na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze sposobu finansowania zakupu samochodu? Zapytaliśmy o to pana Konrada Glenia – doradcę handlowego salonu Peugeot Pietrzak w Katowicach:

– Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na całkowity koszt danego finansowania, o ile więcej w danym finansowaniu wyjdzie całościowy koszt samochodu. Istotne jest też np. w przypadku firm, jakie korzyści podatkowe mogą uzyskać z danej formy finansowania.

Wiesz już, jakie są opcje, znasz ich wady i zalety. Masz też świadomość, na co zwrócić szczególną uwagę. Czas wziąć kalkulator i wybrać najlepszy sposób finansowania Twojego nowego samochodu.

#abonament#finansowanie zakupu#kredyt#leasing#wynajem

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *