Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jak dobrze sprzedać auto? Jak przygotować samochód, jak napisać ogłoszenie, jakie formalności?

17 października 2017 AutoFanatyk 0 Comments

Chcesz sprzedać samochód? To zwykle rodzi wiele problemów i wątpliwości. Jak znaleźć nabywcę? Jaką ustalić cenę? Jak przygotować auto do sprzedaży? I o jakich formalnościach należy pamiętać? Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne, trzeba się tylko do takiego przedsięwzięcia odpowiednio przygotować.

Oszacuj wartość samochodu

To zrozumiałe, że kiedy sprzedajemy samochód, zależy nam na korzystnej cenie. Żeby jednak cała ta operacja przebiegła szybko i sprawnie, wartość auta trzeba oszacować jak najbardziej obiektywnie. Jeżeli ową wartość zawyżymy, licząc na lepszy zysk, chętnego kupca możemy doczekać się nieprędko lub wręcz wcale.

Wycenić auto można na podstawie danych z polisy ubezpieczeniowej lub z informatorów rynkowych, jednak takim źródłom raczej nie powinniśmy ufać bezgranicznie – w zależności od wieku i modelu auta, nierzadko grzeszą one zawyżaniem lub zaniżaniem faktycznej wartości. Najbezpieczniejszą i najrozsądniejszą metodą będzie więc przejrzenie podobnych motoryzacyjnych ofert, co można łatwo zrobić w internecie, przykładowo na sprzedajemy.pl/motoryzacja/samochody-osobowe, i prześledzenie, jakie ceny widnieją przy podobnych modelach z danego rocznika, oczywiście o podobnym wyposażeniu i przebiegu.

Przygotuj samochód do sprzedaży

Jeżeli chętnego na nasze auto nie chcemy szukać długo, warto poświęcić trochę czasu i funduszy na doprowadzenie wozu do nienagannego stanu. Jeśli będzie wyglądał jak sfatygowana kupa złomu, nikt się na niego nie połasi, to oczywiste.

Zatem z pewnością warto zadbać o wygląd samochodu, bo to właśnie on decyduje o wrażeniu jakie zrobi na potencjalnym nabywcy. Trzeba więc auto wymyć na błysk, a i bez woskowania się nie obejdzie. Jeżeli uznamy, że lakier jest już zniszczony, czy zmatowiały, pomóc może polerowanie. Podobnie trzeba się też zakrzątnąć wokół wnętrza samochodu. Odkurzenie i upranie tapicerki to minimum, podobnie jak wytrzepanie dywaników. Pamiętajmy też o trudno dostępnych zakamarkach, w których lubi zbierać się brud.

Oczywiście wygląd to nie wszystko – należałoby też w miarę możliwości usunąć mechaniczne usterki. Jeżeli pozbycie się którejś z nich przekracza nasze możliwości finansowe lub byłoby zbyt czasochłonne, uczciwość wymaga, by poinformować o tym kupującego i uwzględnić ten mankament ustalając cenę.

Napisz ogłoszenie

Żyjemy w czasach, gdy handel samochodami niemal w całości odbywa się za pośrednictwem internetu. Możemy oczywiście dać ogłoszenie w tradycyjnej prasie lub też, zgodnie z prastarym zwyczajem, zamieścić je za szybą auta, ale nie spodziewajmy się szybkiego odzewu, jeśli ograniczymy się do tych środków. Najlepszym i najszybszym sposobem dotarcia do kupca jest umieszczenie odpowiedniego anonsu w sieci.

Ważne, by w ogłoszeniu skupić się na konkretach, podawajmy więc obiektywne dane dotyczące auta, bez silenia się na zachwalanie i wypychanie tekstu superlatywami. Zwięzły i konkretny tekst zrobi lepsze wrażenie. Oczywiście absolutnie konieczna jest poprawna ortografia i fachowy styl, który pokaże zainteresowanemu, że sprzedający zna się na rzeczy.

Jakie dane muszą znaleźć się w ogłoszeniu? Oczywiście rok produkcji, wersja silnikowa i wyposażeniowa, przebieg, pochodzenie samochodu, historia jego wypadkowości, no i cena – przy tym ostatnim punkcie warto zaznaczyć, czy jest ona ostateczna, czy też może podlegać negocjacjom. Naturalnie zbytnią oczywistością byłoby już wspominać tu o tym, że musimy umieścić też nasze dane kontaktowe.

Do tego powinniśmy oczywiście dorzucić także zdjęcie wozu. Najlepiej je zrobić aparatem – te wykonane za pomocą telefonu mogą trącić amatorszczyzną, nawet jeśli ów sprzęt ma matrycę o wysokiej rozdzielczości i dobry obiektyw. Pamiętajmy też, że tło nie powinno być rozpraszające.

Nie zapomnij o formalnościach

Warto umowę kupna-sprzedaży przygotować odpowiednio wcześniej i pamiętać też o kopiach. Po podpisaniu umowę trzeba zachować. Okaże się niezbędna w okoliczności, gdy na przykład nabywca postąpi nieuczciwie i nie przerejestruje na siebie auta – a takie przypadki niestety się zdarzają. Pamiętać trzeba też o obowiązku zgłoszenia zbycia pojazdu w ubezpieczalni – mamy na to czternaście dni.

#ogłoszenie#sprzedaż

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *