Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Do czego służą cięgna Bowdena?

30 czerwca 2021 AutoFanatyk 0 Comments

Popularna w dzisiejszych czasach linka hamulcowa to wynalazek, który ma ponad 120 lat. To rozwiązanie sprawdzało się równie dobrze w momencie jego wynalezienia, tak samo jak dziś. Cięgna to bardzo prosta, a jednocześnie skuteczna i niezawodna metoda na hamowanie pojazdu oraz różnych maszyn. Dlaczego warto stosować ten mechanizm i jak sprawdza się w praktyce?

Kiedy tak naprawdę stworzono cięgna?

Cięgna mechaniczne zostały wynalezione i opatentowane w Wielkiej Brytanii oraz w USA w 1896 roku. Często określa się je jako cięgna Bowdena od ich wynalazcy – irlandzkiego inżyniera Ernesta Monningtona Bowdena. Początkowo ten mechanizm był stosowany w rowerach, dzięki czemu droga hamowania znacznie się skróciła. Linki hamulcowe wpłynęły bardzo pozytywnie na bezpieczeństwo drogowe i spotkały się z pozytywnym odzewem wśród użytkowników jednośladów. Z czasem wynalazek został rozpowszechniony w różnych branżach i dziedzinach przemysłu.

Jak są zbudowane cięgna i do czego służą?

Linki Bowdena są giętkim cięgnami mechanicznymi, które przenoszą podłużne siły rozciągające. Definiuje się jako elementy umożliwiające rozciąganie wzdłużne. Głównym elementem tej części jest stalowa linka, która jest spleciona na kształt spirali. Są tworzone z ocynkowanych drutów o strukturze spłaszczonej lub okrągłej, które charakteryzują się niską rozciągliwością i podatnością na odkształcenie. Ich dodatkową cechą jest duża odporność na siły tarcia. W celu lepszego zabezpieczenia przed rozerwaniem cięgna Bowdena ukrywa się pod pancerzem, czyli polimerową powłoką ochronną. Jest to tak zwany igelit, syntetyczny materiał, który ułatwia poślizg i uszczelnia cięgno, chroniąc je przed czynnikami atmosferycznymi. Taka konstrukcja zwiększa przenoszenie na odległość dużych mechanicznych sił wzdłużnych. Cięgna nie mają zdolności do powracania do pozycji pierwotnej, dlatego stosuje się je z mechanizmami sprężynowymi. W takim układzie mechanizm hamulcowy jest kompletny.

Zastosowanie linki Bowdena w różnych branżach

Jak wspomniano wcześniej, cięgna Bowdena mają największe zastosowanie motoryzacji. Są elementem układów hamulcowych w wielu pojazdach, urządzeniach mechanicznych, samochodach czy rowerach. Są wykorzystywane między innymi wy przerzutkach rowerowych. Służą do zmiany biegów oraz pełnią rolę linki gazu. Co ciekawe, znalazły zastosowanie nawet w technologii lotniczej. Zawdzięczają to wysokiej wytrzymałości i niewrażliwości na duże siły. Dzięki temu znalazły zastosowanie również w budownictwie i są elementem urządzeń rehabilitacyjnych, sprzętu do siłowni oraz służą do budowy maszyn kolejowych.

Mechanizm hamowania w maszynach rolniczych

Ponieważ branża rolnicza jest od dawna zmechanizowana, to cięgna stosuje się również w tym sektorze. Montuje się je przede wszystkim w:

  • kombajnach,
  • rozsiewaczach,
  • ładowaczach czołowych,
  • układach hydraulicznych ciągników,
  • przyczepach,
  • pługach.

Linki do maszyn można dostać w internetowych sklepach rolniczych. W przypadku braku oryginalnych części można zawsze zamówić zamienniki, które niczym nie odbiegają od części renomowanych producentów.

#cięgna Bowdena#linka hamulcowa

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *