Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Czy laweta jest pojazdem uprzywilejowanym?

19 grudnia 2019 AutoFanatyk 2 komentarze

Sięgając po polskie przepisy, pojazdem uprzywilejowanym określany jest taki pojazd, który poruszając się po drodze publicznej, używa jednocześnie: niebieskich sygnałów świetlnych i sygnałów dźwiękowych (które mają zmienne nasilenie). Wśród takich pojazdów wymienić można te należące do policji, straży gminnej, zawodowej i ochotniczej straży pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także pojazdy uprzywilejowane będące karetkami zespołów ratownictwa medycznego.

Pojazdy uprzywilejowane

To kiedy dany samochód staje się pojazdem uprzywilejowanym, jest jasno określone w przepisach o ruchu drogowym. Auta policyjne, pojazdy pożarnicze itp., stają się uprzywilejowanymi dopiero wtedy, gdy – tak jak wspomniane było już wcześniej – mają włączony sygnał dźwiękowy (o zmiennym tonie) i sygnał świetlny (z niebieskimi światłami błyskowymi). Pojazdy uprzywilejowane jadą z włączonymi światłami mijania albo drogowymi. Dotyczy to także pojazdów jadących w kolumnie, gdzie na początku i końcu znajdują się wtedy pojazdy uprzywilejowane, które mają dodatkowo sygnały świetlne będące czerwonymi światłami błyskowymi. Kierujący pojazdem może używać sygnałów umożliwiających uprzywilejowanie w ruchu wtedy, gdy:

  • uczestniczy w akcji ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia,
  • istnieje konieczność zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego,
  • jest to przejazd kolumny pojazdów uprzywilejowanych,
  • wykonywane są zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Pojazdem uprzywilejowanym nie jest natomiast ten pojazd, który ma włączone tylko niebieskie lub czerwone światła błyskowe.

Czym jest laweta?

Po ulicach poruszają się także lawety, to znaczy specjalistyczne przyczepy, które wykorzystuje się najczęściej do holowania pojazdów uszkodzonych albo zepsutych. Lawet można używać także do holowania innego rodzaju urządzeń mechanicznych i niemechanicznych. Mowa tutaj o wózkach widłowych, ciągnikach, przyczepach campingowych czy sprzęcie budowlanym. Niekiedy wykorzystuje się je również jako przyczepy do transportu nowych samochodów. Jak więc widać, laweta jest przyczepą, która spełnia zadania holujące albo transportujące. Warto wspomnieć, że cały pojazd, który został przystosowany do świadczenia pomocy drogowej to autolaweta.

Czy laweta jest pojazdem uprzywilejowanym?

Pomoc drogowa gdzie wykorzystywana jest laweta (zgodnie z nowelizacją ustawy, jaka została wprowadzona w lutym 2018 roku) nie jest pojazdem uprzywilejowanym. Tak więc, chociaż pojazdy te poruszają się w miejscach natężonego ruchu (np. na autostradach) i mogą posługiwać się sygnałami świetlnymi (żółtymi sygnalizatorami), to nie mają uprawnień, jakie są przypisane pojazdom uprzywilejowanym. Oznacza to, że znajdujące się na drodze lawety nawet w wyjątkowych sytuacjach nie mogą wymuszać pierwszeństwa oraz w żaden sposób łamać przepisów ruchu drogowego. Mieszkając w większym mieście mamy możliwość duże wyboru firm zajmujących się taką usługą. Dzięki temu czas oczekiwania może być znacznie krótszy.

Tego typu transport podlega pod te same zapisy ruchu drogowego co „przeciętni” kierowcy, którzy biorą w nim udział. Jednak ze względu na profil swojej działalności, pomoc drogowa wykorzystująca lawety posiada kilka dodatkowych pozwoleń. Dotyczą one tego, że w czasie odbywania się ruchu taki pojazd pomocy drogowej może stać na pasie (bo udziela wtedy swoich usług). Do tego jedynie autolaweta jest dopuszczona do możliwości holowania pojazdów po autostradach. Wymogiem jest jednak odpowiednie oświetlenie i oznakowanie pojazdu oraz kabina w kolorze pomarańczowym. Nie jest to jednak pojazd uprzywilejowany.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Pomoc Drogowa Starczewski.

#laweta#pojazd uprzywilejowany

Previous Post

Next Post

Comments

  1. Eryk
    27 grudnia 2019 - 15:02

    Przykre jest to, że wiele osób twierdzi, że laweta jest pojazdem uprzywilejowanym…

  2. kroton82
    16 stycznia 2020 - 11:33

    Do pojazdów uprzywilejowanych należą głównie te używane w związku z ratowaniem życia i mienia ludzkiego bądź usuwaniem skutków katastrof, są nimi także pojazdy służb odpowiedzialnych za zachowanie bezpieczeństwa – w szczególności policji.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *