Części samochodowe – oryginalne czy zamienniki?
18 grudnia 2017 AutoFanatyk 1 Comment
Przy naprawie samochodów konieczna okazuje się zazwyczaj wymiana części. Ich oferta jest bardzo szeroka na rynku motoryzacyjnym. Dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje części – zamienniki oraz oryginały. Na które warto się zdecydować? Jakie różnice występują pomiędzy nimi?
Wysoka jakość oryginalnych części
W fabrykach produkujących samochody oraz w warsztatach ASO, czyli w Autoryzowanych Stacjach Obsługi klienta stosowane są najczęściej elementy oryginalne do samochodów. W fabrykach są to części przeznaczone na pierwszy montaż fabryczny. Wyróżniają się idealnym dopasowaniem do danej marki, modelu i typu pojazdu oraz niestety wysoką ceną. Takie elementy powinny działać w samochodzie doskonale.
Części zamienne
Zamienniki, czyli części zamienne względem oryginalnych elementów samochodowych są znacznie tańsze od nich i tym samym popularne wśród kierowców. Czy jednak warto z nich korzystać? Powszechne jest przekonanie, że części zamienne będą miały gorszą jakość i ich zastosowanie będzie skutkowało krótkim czasem eksploatacji. Trzeba podkreślić, że w wielu przypadkach nie będzie to prawdą, ale podczas zakupu zamienników należy zachować szczególną ostrożność.
Na rynku dostępna jest duża oferta części zamiennych do samochodów, wielu różnych producentów i w tym rzecz, aby korzystać tylko ze sprawdzonych dostawców. Można ich znaleźć np. w sklepie z częściami zamiennymi w internecie, pod adresem: https://mccar.pl. W zasadzie do wszystkich popularnych marek samochodów kupimy zamienniki, czego przykładem są części do Forda: https://mccar.pl/645-uklad-hamulcowy-ford-mondeo-mk4-2007-2014. Można na nich zaoszczędzić nawet kilkaset złotych przy okazji jednej naprawy auta w warsztacie.
Kilka kategorii zamienników
W grupie asortymentowej zamienników elementów samochodowych wyróżnia się kilka kategorii. Najlepiej korzystać z części Premium, które są produkowane najczęściej na tych samych liniach montażowych co oryginały, a różnica pomiędzy nimi tkwi tylko w marce czy logo umieszczonym na docelowym produkcie. Za markę trzeba jednak dopłacić nawet 50-60 proc. ceny.
Kompromisem pomiędzy ceną a jakością będą zamienniki „tańszej jakości” produkowane przez wyspecjalizowane firmy o renomie rynkowej, które od lat zajmują się produkcją części zamiennych do samochodów. Nie są to może wierne zamienniki oryginałów, ale jednak wykonane zostały z dobrych materiałów i najczęściej wyposażone są w odpowiednie certyfikaty świadczące o ich dobrej jakości i dopuszczające je do eksploatacji.
Najtańsze zamienniki mają jednocześnie najniższą jakość. To zwykłe podróbki oryginalnych części, tylko wizualnie przypominające elementy montowane w fabryce w samochodzie. Lepiej w ogóle z nich nie korzystać, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych awarii silnika.
iParts
3 stycznia 2018 - 12:43
Według mnie wszystko zależne jest głównie od portfela właściciela samochodu oraz dostępności części. Niektóre podzespoły niestety nie posiadają zamienników i trzeba udać się wtedy zazwyczaj do ASO.