Ceramiczna ochrona lakieru samochodowego – fakty i mity
17 grudnia 2021 AutoFanatyk 0 Comments
Maksymalna ochrona lakieru przy użyciu kosmetyków? To możliwe z powłoką ceramiczną, która sprawia, że zabezpieczenie lakieru przed mikrouszkodzeniami jest nieporównywalnie lepsze. Okazuje się jednak, ze w Internecie pokutuje wiele mitów na temat ceramicznej ochrony lakieru (a także wiele niezaprzeczalnych faktów na jej temat jest negowanych), co znacząco zniekształca prawdziwy przekaz. Zatem co jest faktem, a co tylko fantazją na temat ceramicznego zabezpieczenia lakieru? Sprawdzamy!
Powłoka ceramiczna chroni przed zarysowaniami i odpryskami kamieni – mit
To jeden z najczęściej powtarzanych mitów w tej dziedzinie. Zacznijmy zatem od wyjaśnienia, że powłoki ochronne lakieru samochodowego mają nie więcej niż kilka mikronów grubości, a to powoduje, że niemal niemożliwe jest zapewnienie ochrony lakieru na wypadek uderzenia kamienia czy bardziej intensywnego zarysowania. Pozostaje także kwestia samego lakieru. Powłoka ochronna wzmacnia jego właściwości, ale nie wyrówna wszystkich ewentualnych zaniedbań producenta. Ten mit zdecydowanie obalamy!
Ceramiczna ochrona lakieru poprawia wygląd samochodu – fakt
Jest to jedna z głównych zalet korzystania z tej metody. Ceramiczna ochrona lakieru sprawia, że prezentuje się on zawsze dobrze. Co to oznacza? Lakier błyszczy się i pozostaje odporny na brud zdecydowanie dłużej niż w przypadku samochodów z innymi rodzajami ochrony lub bez niej. Powłoka ceramiczna na lakier ułatwia także usuwanie brudu, a więc mycie staje się łatwiejsze. Co ważne, ten typ ochrony zabezpiecza lakier przed efektami upływu czasu.
Ceramiczna powłoka zapobiegnie blaknięciu lakieru – fakt
Zaznaczmy to jeszcze raz, ponieważ jest to istotny atut nakładania powłoki ceramicznej na lakier. Z biegiem lat – szczególnie samochody niegarażowane – narażone są na blaknięcie w wyniku ciągłych zmian pogodowych, bardzo wysokich i ujemnych temperatur, a także opadów: deszczu, śniegu czy gradu. Warstwa ceramiczna na lakierze blokuje działanie tych czynników, a lakier po kolejnych sezonach bez dodatkowych zabiegów nadal wygląda dobrze.
Powłoka ceramiczna chroni przed korozją – fakt
Z biegiem czasu korozja może dotyczyć każdego samochodu, natomiast zabezpieczenie lakieru powłoką ceramiczną zwiększa odporność auta na działanie soli czy utlenianie. To także wydaje się korzystne szczególnie w przypadku samochodów, o których wiemy, że mają tendencję do tego typu uszkodzeń. Warto jednak pamiętać, że powłoka ceramiczna w tym wypadku jedynie zapobiega – nie leczy, a więc nie powstrzyma postępu już istniejącej korozji.
Ceramiczne zabezpieczenie lakieru ułatwi utrzymanie czystości – fakt
Warstwa ceramiczna na lakierze to także lepsza czystość i łatwiejsze jej utrzymanie na samochodzie. Hydrofobowe właściwościom powłoki powodują, że woda, brud i inne zanieczyszczenia są zwyczajnie odpychane od powierzchni lakieru. To sprawia, że efekt czystości jak po wyjeździe z myjni utrzymuje się dłużej, niż można się tego spodziewać.
Powłokę ceramiczną można nałożyć na inne elementy niż lakier – fakt
Tak, powłoka ceramiczna nadaje się nie tylko na lakier. Może być używana do zabezpieczenia także innych, choćby metalowych części samochodu. Tak naprawdę każdy lakierowany element samochodu może zostać pokryty ochronną powłoką ceramiczną. Włókna węglowe, felgi czy zaciski hamulców – wszystkie te elementy nadają się do nałożenia dodatkowej warstwy ochronnej. Niezależnie od miejsca nakładania powłoki, jej właściwości nie ulegają zmianie. Warto pomyśleć o tym także wtedy, gdy naprawdę zależy nam na czystości samochodu, która w przypadku np. zacisków hamulców jest ciężka do utrzymania.
Powłokę ceramiczną można nałożyć samemu – fakt
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów do samodzielnego nakładania powłoki ceramicznej. W teorii możliwe jest zatem także samodzielne ich użycie. Należy jednak pamiętać, że nałożenie powłoki ceramicznej wymaga pewnej wprawy i trzymania się kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest na przykład dokładne wypolerowanie powierzchni lakieru. Być może warto jednak zaufać specjalistom? Studia detailingu zajmują się tego typu usługami na co dzień, co daje niemal gwarancję odpowiedniego działania powłoki.
Powłokę ceramiczną można myć na myjni automatycznej – mit
Oczywiście, można pokusić się o tego typu zabieg, ale powłoki ochronne lakieru samochodowego nie chronią przed zarysowaniami, które są powszechne po kontakcie ze szczotkami myjni automatycznych. Faktycznie, po latach korzystania z myjni automatycznych lepiej będzie wyglądać samochód pokryty ceramiczną powłoką, ale nie będzie to stuprocentowa ochrona. Z drugiej strony, z pewnością nie dojdzie do zniszczenia powłoki ceramicznej, ale stanie się ona bezużyteczna w sytuacji, kiedy na lakierze pojawią się zarysowania. Ceramiczna ochrona lakieru ma bowiem dosyć cienkie granice wytrzymałości.
Powłokę ceramiczną można nałożyć na matowy lakier – fakt
Tutaj odpowiedź twierdząca jest jedyną prawdziwą. Dlaczego? Co do zasady lakiery matowe są cięższe w utrzymaniu. Ich problematyczność polega na tym, że nie można ich polerować, a więc każde niewielkie zabrudzenie czy korozja, których nie da się usunąć zwykłymi środkami czyszczącymi, po prostu pozostanie na powierzchni lakieru. Dodatkowo powłoka ceramiczna zabezpiecza lakier przed odciskami palców, które także bywają bolączką właścicieli tego typu aut. Ceramiczne zabezpieczenie lakieru uwydatnia jego właściwości, zatem nie trzeba obawiać się pojawienia błysku na matowym lakierze.
Powłoka ceramiczna jest odporna na substancje chemiczne – fakt
Lakier samochodowy narażony jest na całe mnóstwo różnych substancji chemicznych, ale w pierwszej kolejności myślimy tutaj zawsze o soli drogowej. Powłoka ceramiczna składa się z substancji podobnych do diamentu, a więc bardzo wytrzymałych. To powoduje, że ochrona ta nie słabnie także przy kontakcie z chemią samochodową oraz odpadami organicznymi, jak odchody ptaków czy pyłki kwiatowe. Znamy już fakty i mity na temat ceramicznych powłok ochronnych lakieru. Działanie tego typu powłok przynosi zdecydowane korzyści, ale żeby je uzyskać, warto zaufać specjalistom – takim jak fachowcy z http://perfekcyjneauto.com. Od lat dobierają odpowiednie produkty i technikę pracy do potrzeb zróżnicowanych grup klientów. Jak sami o sobie mówią, usługi pielęgnacyjne to ich codzienność, a lata doświadczeń są potwierdzeniem ich profesjonalizmu.
Źródło grafik: pixabay.com